A A+ A++

Liczba wyświetleń: 297

Ponad dwa lata temu Rosa Galvez niezależna senator z Quebecu zaproponowała przepisy, które zmuszą banki i fundusze emerytalne do rezygnowania z inwestycji generujących duże emisje, takich jak sektor naftowy i gazowy.

Zwiększyłoby to również nadzór regulacyjny nad ustalaniem, czy plany klimatyczne przedstawiane przez instytucje są wiarygodne, a także ograniczyłoby możliwość zatrudniania w zarządach dyrektorów nie rozumiejących konieczności odejścia od paliw kopalnych.

Prace nad projektem ustawy, znanej jako ustawa o dostosowanych do klimatu sektora finansowego, trwają powoli. Komisja bankowa Senatu rozpoczęła przesłuchiwanie świadków dopiero pod koniec ubiegłego roku, a na początku tego miesiąca odbyła się kolejna runda zeznań.

W niedawnym wywiadzie Galvez dała jasno do zrozumienia, że chce, aby wywołało to debatę na temat roli sektora finansowego w zmianach klimatycznych.

Przed powołaniem do Senatu w 2016 r. Galvez, pochodzący z Peru, przez ponad 25 lat była inżynierem i profesorem na Université Laval à Québec. Jako senator Galvez stwierdziła, że ​​skupiła się na bankach i funduszach emerytalnych, które jej zdaniem stanowią siłę napędową przejścia na energię odnawialną.

Ustawa dałaby Urzędowi Kuratora Instytucji Finansowych, który reguluje sektor finansowy, większe uprawnienia w zakresie nadzorowania planów klimatycznych instytucji finansowych. Wymagałoby to również uznania projektów dotyczących paliw kopalnych i innych sektorów o wysokiej emisji za projekty wysokiego ryzyka, co w rzeczywistości wymagałoby większego kapitału do uzyskania pożyczki i potencjalnie wyższej stopy procentowej po jej zabezpieczeniu.

Propozycja cieszy się szerokim poparciem grup ekologicznych i uzyskała poparcie niektórych parlamentarzystów z Partii Liberalnej, NDP i Bloku Quebecois. Spotkało się to jednak z oporem instytucji finansowych.

Darren Hannah, starszy wiceprezes Kanadyjskiego Stowarzyszenia Bankowców (CBA), które reprezentuje największe banki w kraju, był bardzo krytyczny w swoich zeznaniach przed senacką komisją bankowości w listopadzie ubiegłego roku.

Taka zmiana byłaby „fundamentalnie niesprawiedliwa wobec tysięcy Kanadyjczyków pracujących w sektorze energetycznym oraz przedsiębiorstw energetycznych, które budują drogę do niskoemisyjnej przyszłości” – stwierdził.

Argumentował również, że „zwiększyłoby to koszty życia dla większości Kanadyjczyków, którzy na co dzień korzystają ze swoich pojazdów, lub dla wielu, którzy do ogrzewania swoich domów korzystają z paliw węglowodorowych”.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWójt Gminy Grajewo zaprasza na Festyn Strażacki
Następny artykuł41-latek usłyszał zarzut podwójnego morderstwa. Grozi mu dożywocie