A A+ A++

Jak przypomina w zapowiedzi Filharmonia Częstochowska, historia kompozycji zaczęła się w 1786 r. w Kadyksie na krańcach Hiszpanii. Miejscowy duchowny zwrócił się do Józefa Haydna z propozycją napisania utworu, który w Wielki Piątek będzie towarzyszył rozważaniom ewangelicznych scen śmierci Chrystusa. Pomysł nie był nowy – siedem ostatnich wypowiedzi Jezusa umierającego na Krzyżu było częstym tematem homilii czy muzycznych opracowań. Austriacki kompozytor stworzył jednak dzieło niekonwencjonalne, głównie za sprawą niespotykanej do tej pory rozpiętości tonalnej. Interesującym zabiegiem było też – czytamy w zapowiedzi – zrezygnowanie z formy oratoryjnej. U Haydna słowne komentarze pojawiają się jedynie pomiędzy częściami utworu.

Dzieło stało się niezwykle popularne i często opracowywane samodzielnie przez dyrygentów na różne zespoły wykonawcze. Haydn z czasem sam też przygotował kilka opracowań. Częstochowscy filharmonicy sięgnęli po jedno z najbardziej popularnych – na kwartet smyczkowy. Jak zapewnia Filharmonia Częstochowska, oszczędność instrumentarium nie ujęła nic narracji oryginału. Utwór oddaje atmosferę bólu, strachu i rozpaczy, przenosząc słuchacza w centrum wydarzeń towarzyszących ostatnim chwilom życia Chrystusa.

‘Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu’ Józefa Haydna w wykonaniu kwartetu smyczkowego Filharmonii Częstochowskiej – w kościele w III Alei Fot. Agnieszka Małasiewicz / Filharmonia Częstochowska

Koncert został nagrany w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w III Alei. Wystąpił kwartet w składzie: Tomasz Kulisiewicz – skrzypce, Alicja Miruk-Mirska – skrzypce, Tomasz Ptak – altówka, Adam Klocek – wiolonczela. Recytował ks. Mikołaj Węgrzyn, rektor kościoła i duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej.

„Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu” Józefa Haydna będzie można bezpłatnie posłuchać na kanale YouTube Filharmonii Częstochowskiej (TUTAJ) w piątek, 2 kwietnia o godz. 15.

Projekt afisza: Dariusz Madejski / Filharmonia Częstochowska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPokazała, że siwe włosy mogą być piękne
Następny artykułPodwyżki opłat za śmieci