To jedno z dań, które przychodzi na myśl, kiedy ktoś zapyta o tradycyjną potrawę kuchni polskiej. Gołąbki leżą zapewne na tej samej półce popularności co bigos, żurek czy pierogi. Jaki jest sekret sukcesu gołąbków? Świeża kapusta, ryż i dobre mięso. A gdyby tak mięso czymś zastąpić? Np. kaszą, soczewicą, pieczarkami i jeszcze kilkoma innymi składnikami. Warto wypróbować przepis, który znajdziecie w tym tekście.
Jeszcze kilkanaście lat temu hasło „gołąbki wegetariańskie” mogło budzić zdziwienie. Zresztą podobnie jak bigos bez mięsa czy kotlet sojowy. Teraz to już zupełnie normalne i naturalne. Przepis na farsz do gołąbków bez mięsa nie jest wcale skomplikowany. Co więcej, można go skomponować z wielu różnych składników. W zależności od tego co akurat mamy pod ręką, no i oczywiście od smakowych preferencji. Co ważne, gołąbków wegeteriańskich nie zawija się w liście kapusty. Odchodzi więc ten aspekt przygotowania tego dania, które może sprawiać pewną trudność mniej wprawnym bywalcom kuchni.
Gołąbki wegetariańskie – popularne gołąbki bez mięsa
Podstawowa różnica pomiędzy gołąbkami tradycyjnymi, a tymi wegetariańskimi jest taka, że w tych drugich mięso zastępuje się mieszanką odpowiednio przygotowanych kasz i warzyw. Nie zmienia się drugi podstawowy składnik farszu, czyli ryż.
Dodaje się do niego kaszę jęczmienną, soczewicę, marchew, por, cebulą i pieczarki, a także kapustę. Ugotowaną kaszę należy połączyć z przesmażonymi warzywami i dokładnie wymieszać z dodatkiem jajka. Dzięki temu wygodnie uformujesz niewielkie kotlety, które możesz zapiec w piekarniku z sosem pomidorowym.
Jaki farsz przygotować do gołąbków wegetariańskich?
To oczywiście tylko propozycja, bo kotlety mogą składać się nie tylko z warzyw i kaszy. Przykładowo, dodanie grzybów zapewnia bardziej mięsny smak. Przyprawienie wędzoną papryką, kolendrą i gałką muszkatołową wzmocni cały efekt oraz nada bardziej orzeźwiającego wydźwięku całej potrawie.
Jeśli lubisz eksperymentować, do farszu dodaj cukinie oraz fetę. Możliwości jest wiele.
Gołąbki wegetariańskie – sposób przygotowania, składniki
Do przygotowania farszu będą potrzebne:
100 g ryżu;
50 g kaszy bulgur;
½ szklanki soczewicy;
pół papryki;
250 g pieczarek;
1 cebula;
mały por;
1 marchew;
gałązka natki pietruszki;
1 jajko;
po łyżeczce słodkiej papryki i kurkumy;
½ łyżeczki ostrej papryki;
1 łyżka oregano i ziół prowansalskich;
sól i pieprz;
a do sosu:
litr bulionu;
200 ml przecieru pomidorowego lub passaty;
2 łyżki koncentratu pomidorowego;
2 łyżki posiekanego koperku.
Ugotuj ryż i soczewicę, a gdy zmiękną, dodaj do nich paprykę oraz kurkumę. Całość ostudź i razem wymieszaj. Dodaj suchą kaszę i wymieszaj całość z jajkiem. Warzywa obierz i drobno pokrój, marchew utrzyj na tarce. Na rozgrzanej oliwie zeszklij cebulę, dodaj pora, a po kilku minutach marchewkę. Całość ostudź, a na patelni podsmaż pieczarki na maśle. Poczekaj, aż woda odparuje, a grzyby się zarumienią, pod koniec dodaj natkę pietruszki. Ostudź i rozdrobnij pieczarki, następnie połącz z resztą składników.
Z kapusty wytnij głąb i włóż cięciem do dołu do dużego garnka z gotującą się wodą na około 10 minut. Wyjmij głąb i odczekaj, ostudzone liście oddziel od siebie i osusz. Na każdy z nich nakładaj farsz, formując owalne kotlety i zawijając w gołąbki. Przekładaj je do naczynia żaroodpornego wyłożonego kilkoma liśćmi.
Całość zalej gorącym bulionem i piecz w piekarniku przez 30 minut (180°C). Płyn z gołąbków odlej i wymieszaj ze składnikami sosu, a następnie przelej go z powrotem do kotletów i gotuj razem przez kilka minut pod przykryciem. Te łatwe gołąbki wegetariańskie przed podaniem warto posypać koperkiem.
Z czym podawać gołąbki wegetariańskie
Podobnie jak te tradycyjne, również gołąbki wegetariańskie można podawać z różnymi dodatkami. Najpopularniejsze to ziemniaki gotowane w całości lub pieczone. Mimo że w gołąbkach bez mięsa jest już dużo warzyw, to jako dodatek sprawdzą się kolejne, jak np. pure z ziemniaków i pietruszki, pure z batatów czy surówka ze świeżych warzyw. Można też zaserwować je z kaszą gryczaną z warzywami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS