A A+ A++

Męczysz się w swojej pracy. Szukasz możliwości większego zarobku. Zazdrościsz współpracownikom, którzy odnoszą sukcesy zawodowe. To znak, że czas na zmianę branży lub podniesienie swoich kwalifikacji. Czy strzałem w dziesiątkę okaże się nauka programowania? Sprawdź, jakie są wymagania, wyzwania i zalety tej branży!

Czy warto się przebranżowić w 2024?

Wzrost kosztów życia odbija się na polskich rodzinach.
Aktywni zawodowo dorośli próbują sobie radzić z tym wyzwaniem na różne sposoby: jedni ograniczają wydatki, inni szukają dodatkowych zleceń, a jeszcze inni myślą o całkowitej zmianie branży na lepiej płatną.

Z badań „Monitora Rynku Pracy” firmy Randstad wynika, że już co piąty pracownik podjął pracę dodatkową, by więcej zarobić, a co czwarty planuje podnieść swoje kwalifikacje, aby zwiększyć wynagrodzenie.

Jednak decyzja o przebranżowieniu może wywoływać pewne obawy. Jeśli i Ty o tym myślisz, weź pod uwagę trzy wskazówki:

– Nie odchodź z pracy od razu, gdy pojawi się kryzys – daj sobie więcej czasu na upewnienie się, że decyzja o przebranżowieniu będzie dobra w Twoim wypadku.
– Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony. Poproś o feedback bliskich oraz współpracowników. Pomoże Ci to w chłodnej ocenie swoich kompetencji, zwłaszcza tych niezbędnych w branży.
– Porozmawiaj z kimś, kto już pracuje w zawodzie. Poproś, by powiedział Ci szczerze o wszystkich plusach i minusach stanowiska.

Programowanie – kierunek, który się opłaca?

Powołajmy się na kolejne dane.

Portal Pracuj.pl w badaniu „Rynek Pracy Specjalistów w I półroczu 2022” w zestawieniu najbardziej popularnych specjalizacji na pierwszym miejscu podał specjalistów IT. Co czwarta oferta w serwisie była skierowana właśnie do nich!

Ale to, że coś jest popularne, nie oznacza jeszcze wcale, że jest też uniwersalne. Decyzję musisz podjąć samodzielnie. Możesz wziąć pod uwagę poniższe argumenty.

Po pierwsze: duże zapotrzebowanie na rynku.
Prawda jest taka, że z każdym rokiem zapotrzebowanie na wykształconych specjalistów IT będzie rosło. Rozwijać się będą też powiązane branże, np. web design, marketing internetowy, czy copywriting.

Po drugie: wysokie zarobki.
Programiści należą do jednej z najlepiej opłacanych grup zawodowych. I to nawet na początku kariery – na start mogą otrzymać wynagrodzenie równe profesjonalistom w innych branżach.

Po trzecie: elastyczne godziny pracy i miejsce.
Wielu programistów pracuje zdalnie, niekoniecznie na terenie Polski. Plusem jest również to, że najczęściej nie mają stałych godzin pracy – mogą je dostosować do własnego trybu życia i innych obowiązków.

Po czwarte: rozwój kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów.
Praca programisty wiąże się z codziennymi wyzwaniami i problemami, na które nie ma prostych odpowiedzi. Wymagać to będzie od Ciebie analizy, kreatywnego i logicznego myślenia oraz wytrwałości. A cechy te pomagają także w życiu osobistym i dalszej karierze zawodowej.

Po piąte: wspierająca społeczność programistów.
Specjaliści IT muszą posiłkować się nie tylko własną wiedzą, ale też doświadczeniem i umiejętnościami innych. Służą do tego np. grupy na Facebooku i fora internetowe. Możesz te miejsca traktować nie tylko jako bazę wiedzy, ale też obszar, w którym zbudujesz sieć kontaktów. Przydadzą się one później – w szukaniu nowych projektów i dalszej karierze.

Po szóste: masz wpływ na rzeczywistość.
Praca programisty przynosi sporo satysfakcji, ponieważ ma ona realny wpływ na narzędzia, z których korzysta wiele osób na całym świecie. W zależności od obszaru, który wybierzesz, odegrasz swoją rolę w technologii, medycynie, edukacji, ekonomii lub ochronie środowiska naturalnego.

Po siódme: łatwy dostęp do poradników i kursów programowania.
Aby zostać programistą, nie trzeba kończyć ani trzyletnich, ani pięcioletnich studiów.
Na początek możesz zupełnie za darmo i w ramach zajęć po pracy uczyć się programowania np. poprzez YouTube lub kursy kodowania. Po ich zakończeniu uzyskasz certyfikat, który świetnie uzupełni Twoje CV.

Od czego zacząć przygodę z programowaniem?

Czujesz, że programowanie to kierunek dla Ciebie? Świetnie. Pozwól zatem, że przedstawię Ci kroki, które musisz przedsięwziąć.

Wybierz język programowania

Na początku wszystko wydaje się interesujące. Nie możesz być jednak specjalistą od wszystkiego. Spróbuj zdecydować się na konkretny język. Niech odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli bardziej interesuje Cię programowanie stron internetowych, wybierz HTML lub CSS. Wolisz samodzielnie tworzyć aplikacje mobilne? Postaw na naukę języków Java lub Swift.

Zdobądź podstawową wiedzę o programowaniu

Mimo tego, że musisz zdecydować się na jedną konkretną dziedzinę, powinieneś też zdobyć ogólną, podstawową wiedzę na temat programowania. Skorzystaj z książek i artykułów, które już pojawiły się w sieci. Obejrzyj filmy instruktażowe lub zapisz się na webinary i kursy.
W ten sposób zdobędziesz podstawowe informacje o zmiennych, pętlach czy funkcjach. Następnie przejdź do tematów bardziej zaawansowanych tj. algorytmy i struktury danych.
Na tym etapie spróbuj sobie znaleźć mentora, który przydzieli ci proste zadania, wskaże błędy i pokieruje ku nowym wyzwaniom.

Stwórz sobie odpowiednie warunki do nauki

Jak twierdzą praktycy, stworzenie odpowiednich warunków do nauki, jest kluczowe, aby przyswoić wiedzę i rozwinąć umiejętności.

Postaraj się więc:

– zorganizować ciche i dobrze oświetlone pomieszczenie,
– wybrać sprzęt z odpowiednimi parametrami: dobrym procesorem, dużą ilością pamięci RAM i szybkim dyskiem twardym,
– zainstalować odpowiednie środowiska programistyczne, edytory kodu i frameworki, które ułatwiają i usprawniają osiągniecie zamierzonych celów,
– zapoznać się z narzędziami do kontroli wersji, takimi jak Git, który ułatwia zarządzanie kodem źródłowym.

Kto pyta, nie błądzi

Spora część pracy programisty (także tego doświadczonego) polega na szukaniu pomocy u innych. Ich wsparcie przyda Ci się równie mocno na początku nauki, jak i w jej trakcie. Dołącz do tematycznych forów internetowych i grup dyskusyjnych. W poszukiwaniu odpowiedzi na swoje pytania korzystaj też z dokumentacji języka programowania, bibliotek i wspomnianych już frameworków.

Tworzenie stron bez znajomości kodu

A co jeśli chcesz tworzyć strony internetowe, ale pisanie kodu wydaje się poza Twoim zasięgiem? Wciąż jeszcze masz szansę tworzyć witryny na zlecenie i nieźle na tym zarabiać. Jak?

Sprawdź kreator stron WebWave. To narzędzie do budowy sklepów, blogów, landing page i stron-wizytówek. Jest intuicyjne i proste. Działa na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Oferuje wiele gotowych szablonów, jednocześnie umożliwiając ich dowolną edycję.

Co więcej, kreator stron zbiera najlepsze opinie na cieszących się autorytetem stronach, takich jak kreatorystronwww.pl czy websitebuildersranking.com.

Z założenia narzędzie WebWave przeznaczone jest do samodzielnego tworzenia stron. To przydatne rozwiązanie dla małych i średnich firm oraz użytkowników indywidualnych (np. w ramach portfolio).
Jednak dzięki rozbudowanym możliwościom i elastyczności narzędzie stało się też przydatne w rękach freelancerów. Ty też wypróbuj jego możliwości!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW zeszłym roku sięgnęli nawet po mistrzostwo Europy
Następny artykułGmina Bochnia z budżetem na 2024 rok. Ponad 75 mln zł na inwestycje – LISTA