A A+ A++

17 października br. w Gdańsku z inicjatywy Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation odbyło się Pomorskie Forum Międzysektorowe podczas którego podsumowano działania z realizacji projektu Zielone Innowacje. W ramach projektu powstało sześć międzysektorowych zespołów w sześciu gminach Pomorza: Gdańsku, Żukowie, Pruszczu Gdańskim, Kościerzynie oraz w miastach Malborku i Lęborku.  

Natalia Siuda- Piotrowska- prezeska UP Foundation, podzieliła się wnioskami z prowadzenia projektu, który zakłada połączenie międzysektorowej współpracy, działań proekologicznych i metodyki design thinking. Na bazie doświadczeń fundacji, opracowany zostanie model budowania dialogu społecznego i wdrażania zielonych innowacji. Z kolei Aleksandra Markowska z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni prezentowała pomysł jak zacząć współpracę na płaszczyźnie biznes- samorząd- ngo i razem projektować ekologiczne zmiany.

Dobrymi praktykami z działań zespołu Zielonych Innowacji podzielili się także obecni członkowie grupy z Lęborka: Katarzyna Majchrzak (Farm Frites Poland), Elżbieta Rekowska-Klassa i Janusz Pomorski (Urząd Miejski w Lęborku), Konrad Chmiel (Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Lęborska-Łeba) oraz Andrzej Sułkowski (Stowarzyszenie EDUQ).

Podczas trzymiesięcznej pracy zespół roboczy złożony z osób reprezentujących trzy sektory: samorząd, biznes i organizacje pozarządowe zaprojektował Zieloną Innowację, czyli lokalne rozwiązanie wyzwania ekologicznego. Dzięki tej współpracy powstał projekt pn. “Park Chrobrego – nowe trasy edukacyjno-sensoryczne”.

Budowa unikatowej trasy edukacyjno-sensorycznej oraz infrastruktury w Parku Chrobrego to plan na adaptację kultowego miejsca w Lęborku z długą historią, o którym niektórzy mówią “diament do oszlifowania”. Pomimo, że Park Chrobrego był rewitalizowany, jest to miejsce, które ma jeszcze duży potencjał. Celem trasy jest wskazanie unikatowych cech i właściwości przyrodniczych Lęborka oraz pokazanie niezwykłych eksponatów muzeum w Wieży Ciśnień. Trasę wyznaczają dwa szlaki (szlak Szklanej Ryby oraz szlak Skarabeusza) wiodące do Ogrodu Niebieskiego Ptaka. Inicjatorzy zapraszają przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i mieszkańców do włączenia się w działania na rzecz projektu.

Zielone Innowacje w Lęborku projektowali wspólnie:

  • Katarzyna Majchrzak – Farm Frites Poland,
  • Alina Szyjut – Lęborskie Towarzystwo Oświatowe,
  • Elżbieta Rekowska-Klassa – Urząd Miejski w Lęborku
  • Janusz Pomorski – Urząd Miejski w Lęborku,
  • Jarosław Litwin – Przewodniczący Rady Miejskiej w Lęborku,
  • Alina Fegler-Kotkiewicz – Stowarzyszenie Eduq,
  • Andrzej Sułkowski – mieszkaniec, aktywista, przedsiębiorca,
  • Marzena Engel – Regionalne Centrum Młodzieży,
  • Wojciech Kiedrowicz – Farm Frites Poland,
  • Alicja Krzyżanowska – Stowarzyszenie Eduq,
  • Aneta Gąska – Społeczne Liceum Ogólnokształcące,
  • Lucyna Dziecielska – mieszkanka, rolniczka, przedsiębiorczyni.

Jako, że Park Chrobrego znajduje się pod opieką konserwatora zabytków samorząd Lęborka jest w trakcie opracowywania dokumentacji (inwentaryzacji) zasobów parku.

Wypracowany w ramach Zielonych Innowacji pomysł został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego Lęborka na rok 2024 i zdobywając 391 głosów otrzymał dofinansowanie 200 tys. złotych w kategorii „Duże zadanie inwestycyjne”. Autorami projektu do BO pn. „Przygotowanie i wykonanie ścieżki dydaktyczno-edukacyjnej na terenie Parku im. B. Chrobrego” byli związani z LOT „Ziemia Lęborska-Łeba” Konrad Chmiel, Jakub Rutkiewicz i Marcin Krzciuk.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja poszukuje zaginionego Grzegorza
Następny artykułIII edycja akcji „Sadzimy dla pszczół w gminie Chojnice”