Dzisiaj, razem z przewodnikiem turystycznym będziemy polecać miejsca w naszym regionie, gdzie warto wybrać się na jednodniową wycieczkę. Wbrew pozorom, zima jest świetnym czasem na zwiedzanie Jury:
Drzewa zrzucają liście i tym samym odsłaniają nam wiele zjawisk krasowych i możemy z troszeczkę innej perspektywy i nieco w całości oglądać wiele skał, które przez większość roku najzwyczajniej w świecie są niewidoczne lub żebyśmy je dojrzeli, musimy podejść pod samą ścianę. Gdzie możemy znaleźć takie miejsca, gdzie mamy zarówno skały jak i drzewa liściaste? Otóż dużo takich miejsc znajduje się w rezerwatach przyrody i za przykłady możemy wziąć: w powiecie pajęczańskim Rezerwat Węże, w powiecie kłobuckim Szachownica, w powiecie częstochowskim Sokole Góry, Ostrężnik czy Zielona Góra. Myślę, że we wszystkich tych miejscach zarówno znajdziemy przepiękną przyrodę, która jest atrakcyjna również zimą i przepiękny obiektyw do podziwiania w trakcie tych zimowych dni.
rowerem0801
Gdzie warto wybrać się na wycieczkę rowerową?
Oczywiście w naszej okolicy, w terenie nieco płaskim, znajduje się świetnie oznakowany liswarciański szlak rowerowy, czyli miejsce, gdzie można bez dużego zmęczenia przebyć dobrych kilka kilometrów rowerem, jednocześnie odpocząć z dala od zgiełku wielkich atrakcji. I nr 5 dla najtwardszych rowerzystów trasa Enduro Trails w Beskidach. Myślę, że wszyscy Ci, którzy mają ochotę na adrenalinę powinni zainteresować się tym. Zatem szanowni Państwo cieszmy się, że mieszkamy w Śląskim.
1rowerem0801
Jak należy przygotować się do zwiedzania Jury? W co warto się ubrać, co jeszcze warto zabrać na wycieczkę?
Przede wszystkim, jeśli mamy możliwość ubierzmy się w odzież termoaktywną lub chociażby wełnę, która chyba jest tak naprawdę najlepszym materiałem z naturalnych. Unikajmy bawełny, szczególnie koszulek. Dlaczego? Jeżeli zgrzejemy się spacerem i namoknie nam koszulka, to na takim mrozie najzwyczajniej w świecie ta woda z koszulki jeszcze bardziej będzie nas ochładzała. Jeżeli chcemy ze sobą wziąć coś do picia, warto zastanowić się nad termosem i bardzo ważna rzecz – nie wychodzimy z domu w zimę bez śniadania, dlatego że jesteśmy postaciami, organizmami, które są stałocieplne i musimy zużyć dużo kalorii, aby tę temperaturę utrzymać. Brak śniadania może nas wpędzić w tarapaty.
2rowerem0801
Jeżeli wybieramy się w jakiś obszar na Jurze, czyli tak naprawdę wszędzie, gdzie mogą pojawić się skały, warto pamiętać o tym, że w miejscach, gdzie jest dużo cienia może pojawić się oblodzenie – nawet w środku dnia, gdy świeci słońce, dlatego zachęcam, abyśmy zastanowili się nad tym, czy by ze sobą nie zabrać tzw. raczków, czyli takich małych kapselków poprzyczepianych na gumę, którą zakłada się na buty. Jeżeli ich nie mamy a mimo to chcemy się wybrać w teren pamiętajmy – wapień jest bardzo śliski, mokry wapień jest hiperśliski a ten oblodzony to właściwie jest lodowisko.
3rowerem0801
W zimowej scenerii warto także zobaczyć pałace, dworki czy zespoły pałacowo – parkowych. Takie zabytki w okolicach Częstochowy mamy m.in. w Nieznanicach czy Mosznej, ale nie tylko:
Myślę, że wiele osób nas słyszało w takich miejscach jak: Działoszyn, Złoty Potok czy Pilica. Niemniej jednak takich obiektów jest o wiele więcej. Gorąco zachęcam, żebyśmy zapoznali się z Gliwicami. Znajduje się tam zamek piastowski, którego początki tak naprawdę przypisuje się Siemowitowi a jest to o tyle fajne miejsce, że z Częstochowy pociąg Kolei Śląskich S1 właśnie zaczyna bieg a kończy ten bieg w Gliwicach. Jeżeli chcielibyśmy poznać nieco kultury i sztuki regionu, można pomyśleć o wycieczcę do Koszęcina, ponieważ właśnie tam w pałacu stacjonuje Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
4rowerem0801
Polecał Daniel Zalejski z Miejskiej Informacji Turystycznej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS