Pompy ciepła stale zyskują na popularności ze względu na szerokie zastosowanie w energooszczędnym budownictwie. Wykorzystywane od przeszło 100 lat, są ciągle ulepszane, dzięki czemu zyskały miano jednych z najbezpieczniejszych, najbardziej godnych zaufania oraz najbardziej ekologicznych technologii grzewczych na świecie. Jak działają? Jakie zmiany wprowadzają producenci, by były one jeszcze bardziej wydajne oraz przyjazne środowisku?
Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi, które wykorzystują energię cieplną znajdującą się w naturalnych pokładach ziemi, powietrza oraz wody. Zasady ich działania są oparte na przemianach fizycznych, które zachodzą w urządzeniu: parowaniu, sprężaniu, skraplaniu oraz rozprężaniu.
Wykorzystanie pomp ciepła to oszczędny, a także przyjazny środowisku sposób ogrzewania. Co ciekawe, w Szwajcarii co trzeci dom jest obecnie wyposażony w pompę ciepła. W Polsce również zyskują one coraz więcej zwolenników. W czym tkwi ich sukces?
Korzyści z zastosowania pompy ciepła
Prawidłowa instalacja oraz dobór pompy ciepła pozwalają m.in. na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie oraz szybki zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych. Wiele pomp ciepła posiada także dodatkową funkcję chłodzenia budynku. Chłodzenie pompą ciepła jest realizowane przy wykorzystaniu niskiej temperatury dolnego źródła ciepła bez udziału sprężarki (chłodzenie naturalne) lub przez odwróconą pracę pompy ciepła, która działa wówczas jak chłodziarka (chłodzenie aktywne).
Na jakie jeszcze korzyści mogą liczyć właściciele tych urządzeń grzewczych?
- • Pompa ciepła to jedno z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła.
• Pompa nie wymaga uciążliwej obsługi, wystarczy jedynie odpowiednio ustawić regulator i dostosować pracę instalacji do indywidualnych potrzeb użytkowników.
• Pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, nie powodują emisji zanieczyszczeń.
• Pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła w budynku lub współpracować z innymi urządzeniami, np. kotłami kondensacyjnymi, z którymi tworzy układ hybrydowy. Pozwala to na wybór najbardziej korzystnego w danym momencie źródła ciepła.
• Pompy ciepła zwiększają wartość nieruchomości przy jej odsprzedaży.
Obecnie rynek pomp ciepła jest bardzo zróżnicowany pod względem rozwiązań technicznych. Producenci stosują wiele rozwiązań, których celem jest usprawnienie działania urządzenia oraz zwiększenie jego wydajności. W tym celu coraz powszechniejsze staje się zastosowanie w pompach ciepła czynnika chłodniczego – R290 (propanu).
R290 w pompach ciepła – co to oznacza?
R290 to naturalny czynnik chłodniczy, który cechuje się wysoką wydajnością, zarówno pod względem ilościowym, jak i efektywnościowym. Od lat jest używany w lodówkach, osuszaczach, przenośnych klimatyzatorach i suszarkach bębnowych. To czynnik przyjazny środowisku – nie powoduje destrukcji warstwy ozonowej. Jakie korzyści niesie, zastosowany w pompach ciepła?
• Wyższa temperatura wody w obiegu, sięgająca 75℃ w trybie pompy ciepła.
• Ochrona przed bakteriami Lagionelli nawet bez grzałki wspomagającej, dzięki szerokiemu zakresowi temperatury roboczej od -25 do 45℃.
– Naturalny czynnik chłodniczy R290 ma niewątpliwie szereg zalet w porównaniu z innymi czynnikami – niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego i doskonałe właściwości termodynamiczne, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką wydajnością. Czynnik ten znalazł zastosowanie w jednej z naszych pomp ciepła – aroTHERM plus, która jest wyjątkowo efektywna energetycznie – wskazuje Michał Pleśniak, Inżynier ds. inwestycji i projektu OZE, Vaillant.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS