Planujesz termomodernizację budynku i szukasz bardziej ekologicznego zamiennika dla kotła stałopalnego? A może jesteś na etapie budowy swojego domu? W obu przypadkach dylemat dotyczący wyboru odpowiedniego systemu ogrzewania ma znaczenie nie tylko dla środowiska. Wpłynie on bowiem również na wysokość kosztów całej inwestycji, a także ekonomiczność grzania pomieszczeń i wody użytkowej. Najczęstsze wątpliwości dotyczą tego czy lepiej sprawdzi się ogrzewanie gazowe, czy pompa ciepła. A może… wcale nie trzeba wybierać tylko jednego z tych rozwiązań?
Pompa ciepła czy gaz – który system grzewczy jest lepszy?
Zacznijmy od ogrzewania gazowego. W nowoczesnym systemie tego typu wykorzystywany jest kocioł kondensacyjny, czyli taki, który odzyskuje energię cieplną ze spalin poprzez skraplanie zawartej w nich pary wodnej (zamiast odprowadzać ją przez komin, a więc tracić). Dzięki temu kondensacyjny kocioł gazowy cieszy oszczędnościami i całkiem wysoką wydajnością energetyczną.
Co więcej, kocioł gazowy jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym – nie trzeba dokładać (ani kupować) opału czy sprzątać popiołu. Kocioł działa automatycznie, a do tego nie zajmuje dużo miejsca i nie wymaga wydzielania dla niego specjalnej kotłowni. Co jednak istotne, do połączenia kotła gazowego konieczne jest podłączenie budynku do sieci gazowej, a jego eksploatacja wiąże się z ponoszeniem kosztów za zużycie gazu i prądu, których ceny niestety rosną.
Pompa ciepła typu powietrze-woda nie tylko ma wszystkie powyższe zalety, ale też jest niezwykle ekologiczna i ekonomiczna. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną pompa nie tylko generuje ciepło do ogrzewania z energii cieplnej powietrza, czyli darmowego odnawialnego źródła. Ale też może być napędzana tzw. zieloną energią, a więc tą produkowaną przez panele fotowoltaiczne. W efekcie – niższe rachunki za prąd, niższe obciążenie dla środowiska. Co więcej, pompa ciepła może mieć funkcję chłodzenia, a tym samym zastąpić klimatyzator.
Nie da się jednak ukryć, że koszty inwestycji są wyższe niż w przypadku zakupu pieca gazowego – ale to problem, który łatwo rozwiązać. Wystarczy skorzystać z jednego z rządowych bądź samorządowych systemów dofinansowania, takich jak np. program Czyste Powietrze, dzięki którym inwestycja nie staje się wysokim obciążeniem dla domowego budżetu. A niższe koszty eksploatacji, niż w przypadku kotła gazowego sprawiają, że zdecydowanie się na pompę ciepła okazuje się tańsze z perspektywy czasu.
Jest jeszcze jedna kwestia, którą warto rozważyć, zastanawiając się, czy wybrać pompę ciepła, czy gaz. A mianowicie: wydajność. Im niższa temperatura na zewnątrz, a więc „cięższa” zima, tym moce generowane przez pompę są mniejsze, co przekłada się na efektywność ogrzewania. Jak to pogodzić?
Ogrzewanie hybrydowe: gaz i pompa ciepła
Istnieje rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz się zastanawiać czy wybrać ogrzewanie gazowe, czy pompę ciepła. Załatwia kwestię wyższych rachunków związanych z płatnościami za gaz czy prąd, a także obniżoną mocą pompy przy ekstremalnie niskich temperaturach. Rozwiązaniem tym jest hybrydowa pompa ciepła z kondensacyjnym kotłem gazowym, a więc połączenie obu omawianych systemów ogrzewania.
Pompa ciepła hybrydowa to zestaw dwóch urządzeń – pompy ciepła powietrze-woda oraz kotła gazowego kondensacyjnego, które współpracują ze sobą. Dzięki temu mieszkańcy nie są zależni od jednego źródła ciepła, a tym samym od rosnących cen prądu czy gazu. Ogrzewanie hybrydowe dobiera najbardziej ekonomiczny w danych warunkach pogodowych tryb pracy. Decyduje zatem, czy tańsze będzie przy bieżącej temperaturze ogrzewanie gazowe, samą pompą ciepła – czy jednym i drugim. Zwykle wygląda to tak, że gdy na zewnątrz jest bardzo zimno, przez to pompa ciepła musiałaby zwiększyć pobór prądu, by właściwie ogrzać budynek, to automatycznie uruchamia się kocioł, który będzie wspierał jej pracę.
Ogrzewanie hybrydowe, czyli gaz i pompa ciepła to inteligentne, efektywne i niezwykle oszczędne rozwiązanie – prawdziwa inwestycja w przyszłość. Którą można wspomóc programami dofinansowań takimi jak Czyste Powietrze!
tekst płatny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS