A A+ A++

Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem.

Psy na uwięzi

Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia. Buda, która stoi na otwartym słońcu i jest pokryta blachą nagrzewa się i temperatura w środku sięga nawet 70*C. Podobnie dzieje się z metalowymi łańcuchami, które rozgrzewają się do podobnych temperatur i mogą powodować poparzenia na skórze zwierzęcia. Dlatego apelujemy wraz z Fundacją Zwierz, która zgłosiła się do nas po wsparcie, żeby latem zwrócić jeszcze większą uwagę na zwierzęta!

Odpowiednie warunki dla zwierzęcia

Nie ma wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem dla zwierzęta jest stała obecność jego opiekuna. Natomiast jeśli zwierzę przebywa na zewnątrz powinno mieć stworzone odpowiednie warunki. Zwierzę musi mieć stały dostęp do wody zdatnej do picia, która powinna być odpowiednio często wymieniana. Jeśli pies wylewa wodę, można w jakiś sposób unieruchomić naczynie w której woda się znajduje.

Pamiętać należy również o tym, aby miejsce przebywania i schronienia było zacienione. Jeśli pies przebywa w budzie, powinna ona być odpowiednio przystosowana do warunków atmosferycznych – pokryta papą lub drewnem. Należy pamiętać, że materiały takie jak blacha i wszystkie inne metalowe przedmioty nagrzewają się do wysokich temperatur i mogą powodować poparzenia. Jeśli pies przebywa w ogrodzonej przestrzeni, pamiętajmy, aby wielkość kojca była dostosowana do wielkości psa. Pies powinien móc się swobodnie poruszać oraz mieć miejsce do egzystencji.

Czworonogi w mieszkaniach lub domach

Dodatkowo Urząd Miasta i Fundacja Zwierz zwracają się do wszystkich właścicieli i uczestników psiego życia, również tych mieszkających ze swoimi opiekunami w mieszkaniach lub domach, żeby pamiętali i dbali o swoich czteronogich przyjaciół. Zwłaszcza w ostatnim czasie kiedy temperatura powietrza jest bardzo wysoka a fala upałów trwa – pomagajmy im w codziennym funkcjonowaniu. Na szczęście w naszym mieście jest coraz więcej miejsc w których pupile mogą napić się wody, jednak warto pamiętać, że woda ta powinna być wymieniana i uzupełniana. Lato to czas urlopów i wyjazdów – warto pamiętać również o tym, żeby zagwarantować pieskom komfort w podróży lub podczas swojej nieobecności zapewnić im wszelkie niezbędne warunki.

Przepisy prawne

W Ustawie o ochronie zwierząt ustawodawca wskazał, że pies na uwięzi nie może być dłużej niż 12 godzin na dobę a uwięź nie może być krótsza niż 3 metry. Nie ma wątpliwości jednak, że najlepiej zrezygnować z tego rozwiązania
Niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego psa przed upałami oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia jest wykroczeniem. Grozi za ten czyn kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).

Jeżeli na stałe utrzymujesz psa w warunkach zagrażających jego zdrowiu a nawet życiu lub powodującym cierpienie – jest to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za ten czyn kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 35 ust. 1a w zw. z art. 6 ust.2 pkt 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLegnica. Sauny Bąbelka i skatepark czynne dłużej
Następny artykułDWÓCH REPREZENTANTÓW POLSKI