Na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej pojawiła się kolejna część cyklu „Żywa historia Gorlic”. Razem z nią historyczna zagadka, którą mogą rozwiązać tylko mieszkańcy naszego regionu.
Na kolejną podróż w przeszłość naszego regionu zaprosiła nas Urszula Karasińska z Gorlickiej MBP. Tym razem jej rozmówczynią była Małgorzata Ciślak-Tomasik: absolwentka gorlickiego Medyka, która pracowała jako pielęgniarka m.in. w Prokocimiu i w Krośnie. Jej opowieść dotyczy jednak sąsiadki, a zarazem serdeczniej przyjaciółki: Olgi Fabian. To niezwykła opowieść, która nadal nie została opowiedziana do końca.
Niezwykła artystka, która utrwaliła miasto i ludzi
Olga Fabian, bo o niej mowa, została opisana jako dobry człowiek i dobra malarka, a jednocześnie postać niezwykle tajemnicza. Jej notka biograficzna jest dość enigmatyczna:
Malarka, jako Fabianówna Olga wystawiała dwa olejne obrazy w warszawskiej Zachęcie, w 1927 obraz „Odpoczynek” i w 1928 „Domek w słońcu”.
Podawała wtedy jako miejsce zamieszkania Jasło. Figuruje w „Słowniku artystów polskich i obcych” również jako Fabianówna.
Obecnie nieznana w Jaśle.
Los związał ją z Gorlicami w 1944 roku, tuż przed zburzeniem Jasła. W naszym mieście przyjęły ją pod swój dach siostry Kankofer. Właśnie u nich Olga Fabian mieszkała i opiekowała się nimi do śmierci. Pozostawiła po sobie wiele obraz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS