A A+ A++

Jeż nie ma łatwego życia w mieście – ruchliwe ulice, koszenie trawników, inne, większe zwierzęta. Nadchodząca zima to również trudny czas dla tych małych ssaków. Na pomoc przychodzą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Gdyni, którzy zainicjowali akcję „Jeż w Wielkim Mieście. Usyp kopczyk”. Pomoc jeżom jest dziecinnie prosta – przekonaj się i dołącz!

Dwa lata temu w Szkole Podstawowej nr 48 im. prof. Kazimierza Demela w Gdyni narodził się pomysł stworzenia autorskiego programu innowacji, którego elementem jest Leśna Klasa. Został on skierowany do uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynali swoją przygodę ze szkołą. Obecnie są trzecioklasistami.
 
Leśne Klasy to miłośnicy przyrody i mali odkrywcy, którzy uczestniczą w cyklicznych zajęciach terenowych. Los naszej planety nie jest im obojętny, dlatego spędzają wiele godzin na świeżym powietrzu, starając się swoimi siłami rozwiązywać jej problemy. W ciągu dwóch lat szkoła powiększyła swoje zaplecze organizacyjne o płachty biwakowe, namioty, liny oraz wózki ogrodowe. Uczniowie budują leśną bazę i ruszają naprzeciw przyrodzie i nauce.
 
Tej jesieni dzieci skupiły się na życiu jeża w mieście. Ten temat jest dla nich szczególnie ważny, ponieważ odkryli, że do śmiertelności jeży w dużej mierze przyczynia się człowiek! Efektem jest uczniowska kampania społeczno-edukacyjna „Jeż w Wielkim Mieście. Usyp kopczyk”, którą honorowym patronatem objął prezydent Gdyni, Nadleśnictwo Gdańsk i Gdynia Rodzinna. Akcja ma pomóc jeżom przetrwać zimę w wielkim mieście, bo życie jeża poza lasem wcale nie jest łatwe.
 

Niełatwe życie jeża

Rozwijające się aglomeracje miejskie oraz sieci dróg są dla jeży nie lada wyzwaniem. Zwierzęta giną głównie na drogach. Zagrożeniem są również trujące dla nich środki ochrony roślin. Dużym niebezpieczeństwem jest grabienie i koszenie traw, podczas których można zranić lub zabić ssaka. Na śmiertelność tego gatunku ma również wpływ wypalanie traw czy palenie ognisk z liści i gałęzi. Dlatego przez rozpoczęciem prac w ogrodzie warto upewnić się, czy pod drzewami i krzewami nie śpi jeż.
 
A jeż jest bardzo pożyteczny i nic nie stoi na przeszkodzie, by zadomowił się w ogrodzie – wytępi owady, a także szkodniki niszczące uprawy. Strat nie spowoduje.
 
Większe zwierzęta również stanowią zagrożenie dla tych małych ssaków. Pomimo kolców, jeże w starciu z psami i borsukami są bezbronne. Nie tylko z powodu ataków, ale również z powodu rozkopywania legowisk. Zimą oznacza to wyrok dla jeża, który umrze z zimna i głodu. Dlatego psy najlepiej trzymać na smyczy i korzystać z kagańca.
 

Jak przyłączyć się do akcji?

 
Akcję „Jeż w Wielkim Mieście. Usyp kopczyk” zainicjowały dzieci, które chcą uwrażliwić na los jeży innych uczniów i wychowanków placówek oświatowych. Ale w akcji mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdyni, w szczególności właściciele ogrodów i działek.
 
Wystarczy zagrabić liście i usypać z nich kopczyk. Może się on znajdować się na prywatnej posesji, jak również na osiedlowych skwerach. W każdym z tych miejsc ma szansę przezimować jeż.
 
Zagrabione w jednym miejscu liście będą oznaką ekologicznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Rozbudźmy w sobie odpowiedzialność za przyrodę. Znajdźmy bezpieczny, dziki zakątek i zbudujmy schronienie.
 
Zdjęcia usypanych kopczyków można wysłać na adres organizatora: [email protected] lub opublikować na Facebooku Jeż w Wielkim Mieście. Im więcej kopczyków, tym większa szansa dla jeży!

Wybuduj domek dla małych zwierząt – projekt BO2020

Wielu innych mieszkańców Gdyni również myśli o zapewnieniu bezpiecznego schronienia dla jeży. W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w dzielnicach Działki Leśne oraz Karwiny wybrane zostały projekty „Rodzinnych warsztatów budowy domków dla jeży”. Na zajęciach – poza samym zbudowaniem domku – uczestnicy dowiedzą się, gdzie najlepiej umieścić taki domek i jak w kolejnych latach dbać o niego i jego mieszkańców. Za wdrożenie i koordynację projektu odpowiedzialny jest Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZnakomite wyniki gdyńskich uczniów
Następny artykułMiasta świadome – globalne wyzwania, lokalne rozwiązania