A A+ A++

www.gdansk.uw.gov.pl

Małgorzata Sobania, pielęgniarka epidemiologiczna z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, jest pierwszą osobą z naszego województwa zaszczepioną przeciw COVID-19. Pomorskie, z Agencji Rezerw Materiałowych, otrzymało wczoraj (27.12) 375 pierwszych dawek szczepionki.


W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku zaszczepiło się wczoraj 75 pracowników medycznych, m.in. prof. Tomasz Smiatacz, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych. Od dzisiaj, do akcji dołączą kolejne placówki –  tzw. szpitale węzłowe, które zaszczepią swój personel (medyczny i niemedyczny), ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni, aptek. Zgłoszenia dla medyków do szczepień

Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 – prawie 10 tys. dawek dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Preparat przekazano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w którym prowadzone będą szczepienia osób, najbardziej narażonych na zakażenie. W tzw. etapie 0 szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych.

W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Po pierwszym szczepieniu, kolejną dawkę otrzymuje się za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.

Zaszczep się. Gdzie po wiarygodne informacje?

Aby wygrać walkę z wirusem, powinno zaszczepić się jak najwięcej osób. Szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna  z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski. Szczegółowy proces szczepień, harmonogram ze wskazaniem konkretnych grup osób, które będą szczepione w określonych etapach znajduje się na stronie  Narodowy Program Szczepień.

Wiarygodne informacje o szczepieniach, bieżące komunikaty, wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć na stronie – gov.pl/szczepimysie

Przypominamy, że pod numerem  989 (bezpłatna, całodobowa infolinia  Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19) można uzyskać aktualne i wiarygodne informacje na temat szczepień przeciwko koronawirusowi. W drugim etapie, po 15 stycznia, przez infolinię będzie można zapisywać się na szczepienie. Konsultanci udzielają informacji w czterech językach – polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Akcja szczepień rozpoczęła się dziś w całej Polsce i większości krajów Unii Europejskiej.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUderzył w barierę mostu przez Paklicę w Międzyrzeczu
Następny artykułSpotkanie opłatkowe zambrowskich Amazonek