W miniony weekend lęborski LOT „Ziemia Lęborska – Łeba” wspólnie z Urzędem Miejskim byli organizatorami warsztatów terenowych, prezentujących szlaki opracowane w ramach projektu Baltic Heritage Routs – Szlaki Dziedzictwa Bałtyckiego. Rozwój infrastruktury turystyki na obszarze Południowego Bałtyku, w tym szlaku pn. Wierzenia i religie na obszarze Południowego Bałtyku. Celem spotkania było zapoznanie pomorskich przewodników i osób związanych z branżą turystyczną z efektami prac nad szlakami.
Uczestnicy zwiedzili Wieżę Ciśnień, która jest obecnie na etapie meblowania i urządzania muzealnych wystaw, a podczas spaceru po mieście obejrzeli teren zamkowy, kościół św. Jakuba i miejskie obwarowania i zapoznali się z ich historią. Ciekawym elementem wycieczki po mieście była wizyta w lęborskim browarze piwnym Ale Browar, w którym właściciele firmy oprowadzili i zapoznali z technologicznym procesem warzenia piwa. Kolejnym etapem była Łeba, a jednym z odwiedzanych miejsc port jachtowy.
Uczestnicy warsztatów wysłuchali wystąpienia zaangażowanego w projekt prof. Przemysława Kulawczuka z Uniwersytetu Gdańskiego na temat kreowania produktów turystycznych, obejrzeli także film dokumentalny pt. „Wierzenia i religie na obszarze Południowego Bałtyku”. To zapis ubiegłorocznej wędrówki grupy zaangażowanej w realizację projektu, stanowiący praktyczny test opracowanego w ramach projektu szlaku, wiodącego po świętych miejscach północnej Polski i Litwy.
Elżbieta Rekowska-Klassa, koordynator projektu (UM Lębork) omówiła trasę zaprojektowaną przez Miasto Lębork i lęborski LOT, a także zachęcała pomorskich przewodników do wykorzystywania tej oraz 7 innych tras, opracowanych przez partnerów projektu. W Łebie podpisane zostały również porozumienia między Miastem Lębork a Regionalnym Oddziałem PTTK w Słupsku oraz Kołem Przewodników PTTK w Lęborku o współpracy przy promocji szlaków.
Miasto Lębork jest partnerem w projekcie „Szlaki Dziedzictwa Bałtyckiego. Rozwój infrastruktury turystyki na obszarze Południowego Bałtyku”, współfinansowanym ze środków programu Południowy Bałtyk. Celem projektu było zbudowanie ośmiu Dróg Kulturowych i Przyrodniczych i wdrożenie w życie pakietów kilkudniowych „Wycieczek Marzeń” po opracowanych szlakach wokół południowego obszaru Morza Bałtyckiego, od szwedzkiego Blekinge, przez duńskie wyspy, Meklemburgię, Pomorze Przednie, polskie Pomorze, po litewską Żmudź, gdzie znajduje się kilka tysięcy świątyń, miejsc kultu oraz obiektów związanych z wierzeniami i religijnością.
Opis szlaku oraz 7 pozostałych znajduje się na stronie www.southbaltic-tourist.eu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS