A A+ A++

Ośrodek Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychy od 27 czerwca prowadzi grupę samopomocową dla osób dotkniętych kryzysem psychicznym i potrzebujących pomocy w trudnych etapach życia. Pomysł na uruchomienie takiej formy pomocy wziął się z faktu, iż od kilku lat funkcjonuje grupa wsparcia dla osób doświadczających przemocy domowej.

– Żeby nie zamykać się tylko na jedną konkretną kategorię osób potrzebujących, pomyśleliśmy, że wyjdziemy do mieszkańców naszego miasta z ofertą, która skierowana będzie do szerszego grona – mówi Anna Stankiewicz-Kmieć, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPS. – Kryzys to nie tylko przemoc, to też inne problemy i sytuacje, z którymi trudno sobie poradzić. Chcemy, aby możliwość skorzystania z pomocy miała każda osoba. Powody zgłoszenia mogą być różne, jednak łączy je chęć przywrócenia równowagi i otrzymania wsparcia. W miłej i bezpiecznej atmosferze, przy kawie czy herbacie, w obecności psychologa członkowie grupy mogą porozmawiać i podzielić się z innymi swoimi problemami i swoim doświadczeniem – dodaje.

Wsparcie, wiedza i zasoby własne

Uczestnictwo w grupie zapewnia wparcie emocjonalne i wiedzę jak radzić sobie w trudnych momentach swojego życia, odkryć własne zasoby, wzmocnić poczucie swojej wartości i nabrać sił do podjęcia istotnych zmian w życiu. Obok wsparcia w ramach indywidualnych konsultacji, grupowa forma pracy stanowić może cenne uzupełnienie w procesie wychodzenia z kryzysu. Miejscem spotkań jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy ul. Nowokościelnej 27. Do udziału w grupie wsparcia dla osób w kryzysie w roku 2021 zgłosiło się 7 osób. W okresie od września do grudnia odbyło się 6 spotkań. W roku ubiegłym z tej formy pomocy skorzystało 6 osób, odbyło się 7 spotkań. Grupa ma charakter otwarty, można do niej dołączyć na każdym etapie jej trwania.

– Obecnie cały czas trwa nabór i cały czas czekamy na osoby, które zdecydują się na taką właśnie formę pracy. Aby móc wziąć udział w spotkaniach, należy skontaktować się z naszym ośrodkiem osobiście lub telefonicznie, dzwoniąc pod nr 32 227 05 75 lub 887 468 793 i umówić się na rozmowę indywidualną z psychologiem – poleca pani kierownik.

Kryzys jako część egzystencji ludzkiej

Kryzys jest czymś, co jest nieodłączną częścią ludzkiej egzystencji. Pojawia się w różnych etapach czy sytuacjach związanych z doświadczaniem, rozwojem czy zmianą, które wpisane są w życie ludzkie. Aktualnie w obliczu wydarzeń związanych z przeżytą pandemią, trwającą wojną na Ukrainie czy inflacją śmiało można przyznać, że widzimy lub czujemy i na różne sposoby przeżywamy kryzys, w jakim się znaleźliśmy.

– Zgłaszają się do nas osoby, które doświadczają przemocy lub są jej świadkami, jak i te które straciły bliskich, gdy dotyka je choroba, kryzys osobisty czy traumatyczne, trudne przeżycia. Kiedyś pomoc psychologiczna była raczej tematem tabu, łączono ją z problemami psychicznymi i odbierano bardziej opresyjnie. Nie traktowano jej jako formy wsparcia. Dzisiaj, co zauważają nasi psycholodzy, żyje się inaczej, zwiększa się świadomość ludzi na temat zdrowia psychicznego coraz więcej osób zgłasza się po pomoc, korzysta z psychoterapii, leczy się psychiatrycznie i potrafi o tym rozmawiać. Pojęcie kryzysu jest bardzo obszerne. My podchodzimy do każdego w sposób indywidualny zapoznając się z perspektywą i przeżywaniem, co staję się wyznacznikiem podejmowanych działań – tłumaczy Anna Stankiewicz-Kmieć.

Działania ośrodka są, mówiąc językiem technicznym, „multi‑ funkcyjne”, tzn. oprócz wsparcia psychologicznego, oferuje on schronienie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej oraz wsparcie socjalne. Pracownicy nawiązują współpracę z innymi instytucjami pomocowymi na teranie miasta, co pozwala na holistyczne podejście do obszarów, nad którymi warto pracować.

W tym roku przeprowadzono warsztaty dla seniorów „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie wobec osób starszych i wsparcie w kryzysie”; psycholog ośrodka odwiedził w tej sprawie Dzienny Dom Pomocy Społecznej „Wrzos” i kluby seniora na terenie miasta.

– Szczególnie czujni staramy się być na sytuację dzieci. Dzięki włączeniu się naszej gminy w projekt „Dziecko w Centrum” i dzięki przychylności Prezydenta Miasta Tychy i zarządzeniu jakie funkcjonuje od 16 marca 2023 r. udało się nam przeszkolić pedagogów a tyskie szkoły zaczęły wprowadzać standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Nasz ośrodek jest merytorycznym liderem we wsparciu przy realizacji działań zmierzających do tego, aby bezpieczeństwo i jasne zasady postępowania w przypadku zagrożenia najmłodszych członków naszego społeczeństwa były na pierwszym miejscu. Na koniec chciałabym zaznaczyć, iż pomoc świadczona przez nasz ośrodek jest nieodpłatna i podkreślić, że może z niej skorzystać każda osoba będąca w trudnej, kryzysowej sytuacji – dodaje Anna Stankiewicz-Kmieć.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЦены на газ в Европе подскочили на 30%: что стало причиной
Następny artykułДе дивитися “Динамо” у єврокубках. Розклад трансляцій кваліфікації Ліги конференцій з “Арісом”