A A+ A++

Dramat osób bezdomnych rozpoczyna się każdego roku jesienią i trwa aż do końca zimy. Ludzi oczekujących wsparcia, często wyziębionych i głodnych napotykamy na Plantach, w parkach, na dworcach, przy galeriach handlowych, w pojazdach komunikacji miejskiej. W poszukiwaniu dachu nad głową szukają schronienia na terenach ogródków działkowych, w klatkach schodowych, piwnicach, pustostanach czy kanałach ciepłowniczych.

Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa

Działania straży miejskiej

Strażnicy miejscy docierają do bezdomnych i oferują im wszelkie możliwości wsparcia socjalnego, a w razie konieczności pomagają im w dotarciu do łaźni, ogrzewalni lub noclegowni. Wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie starają się nakłonić ich, by zmienili swoje dotychczasowe miejsce pobytu na ciepłe i bezpieczne.

Ponadto, jeśli zachodzi taka konieczność, funkcjonariusze udzielają im pomocy medycznej, a w uzasadnionych sytuacjach wzywają do nich pogotowie ratunkowe. Natomiast osoby nietrzeźwe przewożą do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Rozrywka.

Tylko w środę, 8 lutego patrole interweniowały 66 razy wobec osób w potrzebie. 58 z nich odmówiło pomocy, a 8 zostało przewiezionych do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.

Do jednej z takich interwencji doszło około godz. 20.00 przy ul. Basztowej. Strażnicy odnaleźli starszą panią, schowaną w wiacie przystankowej. Była zziębnięta, zagubiona, miała problemy z pamięcią, ale nie wyglądała na osobę bezdomną. Funkcjonariusze ustalili jej dane osobowe i skontaktowali się z jej rodziną. Po kilkunastu minutach na miejscu pojawił się wnuk kobiety, który zaopiekował się babcią i zabrał ją do domu.

7330 kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych w 2022 roku

W ciągu dwunastu miesięcy ubiegłego roku patrole straży miejskiej przewiozły w bezpieczne miejsca 1150 osób. Osoby te – wyziębione, często w stanie zagrażającym ich zdrowiu i życiu, trafiały do noclegowni, ogrzewalni, do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień lub były przekazywane bezpośrednio pogotowiu ratunkowemu. Niestety, aż 6180 osób odmówiło jakiejkolwiek pomocy i wsparcia.

Mimo takich zapewnień nie można pozwolić, by osoby bezdomne zostały całkiem same i funkcjonowały w warunkach zimowych zagrażających ich zdrowiu i życiu. Dlatego apelujemy do mieszkańców, by nie pozostawali obojętni i zgłaszali informacje o osobach potrzebujących pomocy na numer alarmowy straży miejskiej 986, na numer 112 lub bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.


pokaż metkę


Osoba publikująca:

Tomasz Róg


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2022-11-22


Data aktualizacji:

2023-02-10

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł12 українців вивезли з зони лиха, 5 ще можуть бути під завалами, – посольство в Туреччині
Następny artykułCzym się kierować podczas zakupu bukietu na walentynki?