Obywatele Ukrainy, którzy szukają schronienia w Polsce, mogą liczyć na bezpłatną pomoc medyczną. Niektóre placówki uruchamiają infolinie w języku ukraińskim. Oferują także wsparcie psychologiczne oraz pracę. Naczelna Rada Adwokacka organizuje pomoc prawną.
Centrum Medyczne Damiana
Pomoc dla uchodźców zapowiedziało Centrum Medyczne Damiana, które zaoferowało między innymi opiekę zdrowotną oraz pracę obywatelom Ukrainy.
– W izbie przyjęć Szpitala Damiana osoby z Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy doraźnej, a w niektórych przypadkach przeprowadzamy bezpłatne operacje. Chętni mogą skorzystać z bezpłatnej opieki internisty i pediatry oraz badań w ramach POZ. Jednocześnie zapraszamy Ukraińców do pracy. Lekarzom, pielęgniarkom i personelowi medycznemu pomagamy w nostryfikacji dyplomów. Oferujemy także pracę psychologom, informatykom, pracownikom recepcji i call center – mówi na opublikowanym w internecie nagraniu Anastasiia Vlasenko, pracownica Centrum Medycznego Damiana.
Wsparcie psychologiczne w języku polskim i rosyjskim można uzyskać pod numerem telefonu: 22 566 22 27. Psycholog w języku rosyjskim jest osiągalny pod tym numerem we wtorki w godz. 8 – 13, w środy w godz. 17 – 20 i w piątki w godz. 8 – 13. Od poniedziałku 28 lutego pod numerem 22 566 22 20 będzie działała infolinia po ukraińsku, pomagająca odnaleźć się w polskim systemie zdrowia. Bezpłatna doraźna pomoc internistyczna na izbie przyjęć Szpitala Damiana oferowana jest od poniedziałku do piątku w godz. 07.30 – 20.00; w soboty w godz. 08.00 – 20.00; w niedzielę w godz. 08.00 – 16.00. Od poniedziałku w każdej placówce na recepcji będzie osoba ukraińskojęzyczna, która będzie służyła tłumaczeniem w czasie wizyt u polskich lekarzy.
Grupa Lux Med
Pomoc medyczną zaoferowała też Grupa Lux Med. Sprawowana będzie między innymi pilna pomoc medyczna dla osób przyjeżdżających z Ukrainy. “Pomoc będzie realizowana we wszystkich placówkach LUX MED w całej Polsce oraz w 13 szpitalach Grupy LUX MED. Aby kierować potrzebujących do najbliższej placówki powstała specjalna, polsko-ukraińska infolinia pod nr tel. 22 45 87 007 oraz adres mailowy [email protected]” – pisze firma w komunikacie.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie – pomoc psychologiczna
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie zapewnia pomoc psychologiczną dla obywateli Ukrainy przebywających w tym mieście.
“Osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z pomocy psychologicznej bezpośrednio w siedzibie Ośrodka ul. Radziwiłłowska 8b lub kontaktując się pod całodobowym nr telefonu 12 421 92 82 ( aktualnie kontakt telefoniczny wyłącznie w języku polskim). Możliwy jest również kontakt przez komunikatory internetowe, w tym celu prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej. Ośrodek jest czynny całodobowo, 7 dni w tygodniu.
Minister zdrowia: każdy obywatel Ukrainy może liczyć na dostęp do opieki medycznej
Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że “każdy obywatel Ukrainy, który w obawie o swoje zdrowie i życie przybędzie do Polski może liczyć na dostęp do opieki medycznej”.
“Pomożemy również rannym, którym nie będzie mogła pomóc strona ukraińska” – dodał.
Szczepienia przeciw COVID-19 dla obywateli Ukrainy
Od 25 lutego 2022 roku minister zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
“Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Dokumentem tym może być: dowód osobisty albo paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC” – podano w komunikacie na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Pomoc prawna dla obywateli Ukrainy
Naczelna Rada Adwokacka organizuje pomoc prawną dla obywateli Ukrainy w poszczególnych izbach adwokackich w całym kraju.
“Dziekani poszczególnych okręgowych rad adwokackich wyznaczają koordynatorów do spraw utworzenia i organizacji programu pomocowego dla osób potrzebujących pomocy prawnej w związku z sytuacją na Ukrainie” – przekazano w komunikacie na stronie Adwokatury Polskiej.
Zobacz listę izb adwokackich, która, jak wskazano, ma być sukcesywnie aktualizowana.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych
Lista zbiórek wsparcia dla Ukrainy
Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Darek Delmanowicz
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS