Wykonawca ronda na wjeździe do Pruszkowa zdemontował pomnik „Wyzwolicielom”. O komentarz w poprosiliśmy Prezydenta Miasta Pruszkowa, Pawła Makucha.
Na pograniczu Pruszkowa i Brwinowa lata temu wzniesiono pomnik z żołnierskimi twarzami i napisem „Wyzwolicielom”. Na szczycie monumentu widniał również inny napis „Lenino, Warszawa, Berlin”. To wszystko wskazuje na to komu był poświęcony pomnik. Wielu mieszkańców pomnik ten nazywało „trzech zza krzaka”.
Warto tu jednak dodać, że przy pomniku widniały dwie tablice upamiętniające dwa różne wydarzenia. Na pierwszej znajdował się napis: „W dniu 17 stycznia 1945 r. w godzinach rannych z tego kierunku wyzwoliły spod okupacji hitlerowskiej miasto Pruszków oddziały I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte Ludowego Wojska Polskiego. Cześć i wieczna chwała! Społeczeństwo miasta Pruszkowa. Pruszków dnia 12 X 1969 r.” . Druga tablica wspominała już zupełnie inne wydarzenie: „W tym miejscu w dniu 12 września 1939 r. usiłując przebić się do oblężonej stolicy kraju – Warszawy, stoczył nierówny krwawy bój 36 pułk piechoty „Legii Akademickiej” z wielokrotnie przeważającymi silami najeźdźcy hitlerowskiego, zadając mu dotkliwe straty. Na polu bitwy poległo 130 żołnierzy i 9 oficerów Wojska Polskiego a 250 odniosło rany. W dwudziestą piątą rocznicę wyzwolenia ziemi pruszkowskiej z jarzma hitlerowskiej niewoli przez Armie Radziecką i Ludowe Wojsko Polskie, dla upamiętnienia bohaterskich walk o wolność ojczyzny społeczeństwo miasta Pruszkowa wzniosło ten pomnik”. Obok widnieje data 12 X 1939.
Pomnik od dłuższego czasu stał „pusty”, ponieważ już jakiś czas temu zeszlifowano z niego głowy żołnierzy w hełmach, zdjęto także tablice i inne elementy (na mocy ustawy o dekomunizacji). Pomnik miał zostać odnowiony, o czym pisaliśmy w 2017 roku – Ten pomnik został utworzony w innym celu niż dziś on funkcjonuje. Pomnik miał upamiętniać 36 pułk piechoty Legii Akademickiej. Ten pułk, który walczył na terenie Pruszkowa i okolic. Na początku tego roku przystąpiliśmy do prac, które mają na celu przywrócenie właściwego stanu i znaczenia tego pomnika. Dzisiejsze tablice nie są zgodne z pewnymi faktami historycznymi – mówił na wrześniowej sesji rady miasta w 2017 roku Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa. – Mamy przygotowany projekt, który zostanie przedstawiony prezydentowi do 6 października bieżącego roku Planujemy jeszcze w tym roku planujemy wykonać remont tego pomnika – dodał.
Do remontu jednak nie doszło. Pomnik, a w zasadzie pozostałości po nim, zostały zdemontowane. – Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich otrzymał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej, który zakładał wyburzenie pozostałości po tym pomniku. Jednocześnie już dzisiaj zapowiadam, że po wybudowaniu ronda, złożę projekt uchwały w sprawie nadania rondu imienia 36. Pułku Legii Akademickiej – poinformował nas w rozmowie Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch. – Dodatkowo prowadzone są rozmowy z Instytutem Pamięci Narodowej w sprawie uczczenia młodzieży walczącej w 36. Pułku Legii Akademickiej ponikiem – dodaje włodarz miasta.
Pozostałości po pomniku zostały zburzone, ponieważ stały one na terenie, na którym budowane jest nowe rondo. Projekt nowego skrzyżowania zakłada rozbudowę drogi woj. nr 719 Al. Wojska Polskiego poprzez budowę ronda 5-wlotowego turbinowego, co ma na celu uspokojenie ruchu na wlocie do miasta w DW 719 oraz poprawę parametrów technicznych wzajemnego połączenia z ul. Przyszłości i z ul. Działkową oraz ul. Emancypantek, a także budowę sprawnego systemu odwodnienia i oświetlenia ulicznego. Umowa podpisana pomiędzy Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Warszawie a firmą SKANSKA S.A. przewiduje 16 miesięcy na realizację powyższego zadania. Oznacza to, że planowo pierwsi kierowcy pojadą tym odcinkiem DW 719 we wrześniu 2024 roku. Koszt robót wyniesie 12 271 920,96 zł.
Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: [email protected] lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS