A A+ A++

Stojący przed szkołą pomnik upamiętniający poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Góry Ropczyckiej zyskał nowy blask. W środę, 7 grudnia, uroczyście oraz poświęcono odresturowany obiekt.

Pomnik postawiono w 1966 r., ale przez lata uległ on zniszczeniu i konieczna była jego renowacja. Prace zaczęły się jeszcze w ubiegłym roku. Całość została oczyszczona, granitowy kamień wzmocniono, bryłę obłożono płytami z piaskowca, ułożono też podstawę i zrobiono chodnik. Remont wykonywany był za pieniądze z funduszu sołeckiego. Z pomnika zdjęto starą, zniszczoną i praktycznie nieczytelną już tablicę, a zamontowano nową. Ufundował ją rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Nowym elementem pomnika jest też przytwierdzony do kamienia krzyż Virtuti Militari, wykonany bezinteresownie przez miejscowego artystę Stanisława Wozowicza. Pomnik poświęcony jest pomordowanym i poległym mieszkańcom wsi. W tym gronie jest m.in. trzech żołnierzy Armii Krajowej, bracia Adam i Bolesław Charchutowie oraz Piotr Wytrwał. – Działalność konspiracyjna w Górze Ropczyckiej była bardzo ryzykowna, bo odbywała się pod okiem wojsk niemieckich, które stacjonowały we dworze – wyjaśnia Mariusz Kazior, dyrektor Szkoły Podstawowej w Górze Ropczyckiej.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia odrestaurowanego pomnika rozpoczęła się w kościele mszą świętą oraz złożeniem kwiatów pod obeliskiem na placu kościelnym. Obelisk ten upamiętnia rozstrzelanych w 1944 r. Jana Wozowicza, Józefa Fereta i Leona Żółkiewicza.

Spod kościoła uczestnicy uroczystości przemaszerowali do szkoły. Tu, przy dźwiękach hymnu, wciągnięto flagę państwową na maszt, a następnie odsłonięto pomnik. W ceremonii tej uczestniczyli m.in. żołnierze 33 Batalionu Lekkiej Piechoty.

W dalszej części uroczystości uczniowie zaprezentowali patriotyczny program artystyczny. Jednym z jego elemtów była recytacja wiersza o braciach Charchutach i Piotrze Wytrwale. Jego autorką jest nieżyjąca już lokalna poetka Józefa Róg. Na zakończenie odbył się koncert pieńsi patriotycznych w wykonaniu miejscowej wokalistki Andżeliki Nogi-Januś, której na pianinie towarzyszył Damian Seweryn, a na skrzyupcach Natalia Filipek-Marciniec.



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMikołaj spędził piękny dzień w gminie Zagrodno
Następny artykułBOCHNIA. Pijany kierowca wpadł, bo… jechał za szybko