Wśród wielu symboli przemyskiego Rynku są także dwa pomniki. Usytuowane naprzeciw siebie – króla Jana III Sobieskiego i narodowego wieszcza Adama Mickiewicza. Przy tym pierwszym rozpoczęły się prace remontowo-konserwatorskie.
Prace odbywają się pod bacznym okiem Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu Beaty Kot. Obiekt jest bowiem wpisany do rejestru zabytków. Łączny koszt top ponad 53 tys. zł, z czego dotacja urzędu konserwatorskiego to 20 tys. zł.
Pomnik jest wykonany z wapienia. Prace konserwatorskie polegać będą przede wszystkim na oczyszczeniu pomnika z nawarstwień różnej maści glonów. Konstrukcja zostanie wzmocniona i poddana hydrofobizacji (proces tzw. odpychania wody). Odzyska dzięki temu wartości estetyczne.
Pomnik króla Jana III Sobieskiego powstał na przemyskim Rynku prawie 140 lat temu. Został odsłonięty dokładnie 10 lipca 1884 r., a kamień węgielny wmurowano w 200. rocznicę zwycięstwa wojsk polsko-cesarskich pod dowództwem właśnie króla Jana III Sobieskiego nad armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Bitwa odbyła się 12 września 1683 r.
Postać króla na przemyskim Rynku odziana jest w tradycyjny strój, tors osłonięty karacenowym kirysem nałożonym na żupan, który w dolnej partii rozchylony, ukazuje wysuniętą, obutą w wysokie buty nogę. Na kirys narzucona, spięta łańcuchem przy szyi, obszerna dalia. Na głowie czapka z ergetą, twarz wydatna z wąsami. Prawa ręka z buławą w dłoni, lekko uniesiona, oparta na biodrze, lewa oparta o rękojeść szabli ustawionej wzdłuż lewej nogi. U podstawy, pod prawą noga, leżący buzdygan, symbol władzy tureckiej. Na szyi króla zawieszony łańcuch z herbem Przemyśla.
Spoglądający z pomnika z naprzeciwka jeden z trzech polskich wieszczów narodowych Adam Mickiewicz pewnie jest zazdrosny, ale trzeba mieć nadzieję, że niebawem i na jego odnowienie przyjdzie czas…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS