A A+ A++

Pomiar prędkości z ukrycia. Co na jego temat mówią przepisy? Kluczowy jest jeden akt prawny. A w jego głos taki scenariusz jest… Sprawdźmy.

Pomiar prędkości z ukrycia, czyli wracają lata 90.

Lata 90. XX wieku miały swój koloryt. Inna była motoryzacja, ale też i metody policyjne. Przykład? To wtedy przy polskich drogach królował bardzo charakterystyczny obrazek. Można było spotkać policjanta, który jak poparzony wypadał z krzaków na drogę i zatrzymywał lizakiem pojazd. Z czasem schemat ten został wykasowany przepisami, aby… ponownie powrócić. A wszystko za sprawą rozporządzenia, które weszło w życie pod koniec roku 2019.

Czy policja może mierzyć prędkość z ukrycia? Może!

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego w par. 2 pkt 6 stwierdza wyraźnie, że “jeżeli jest to konieczne dla prowadzenia czynności kontrolnych, pojazd Policji może zostać unieruchomiony w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego“. I w tym punkcie kluczowe są trzy czynniki. Mowa o:

  • jedynym warunkiem do prowadzenia kontroli jest bezpieczeństwo. Jeżeli zostanie on dochowany, radiowóz można zatrzymać na zakręcie, w rowie czy za krzakami. Policjant może być dosłownie wszędzie!
  • kluczowe jest to, że zapis ten dotyczy zarówno radiowozów oznakowanych, jak i nieoznakowanych.
  • podczas postoju w miejscu zabronionym podczas wykonywania czynności kontrolnych radiowóz nie musi mieć włączonych sygnałów świetlnych.

Czy radiowóz musi być widoczny podczas kontroli prędkości?

Odpowiedź na pytanie zadane w śródtytule może być tylko jedna. Nie zawsze musi być. Jeżeli policjanci ustawią pojazd w miejscu zabronionym, ale też taki, w którym nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu drogowego, mogą nie włączać lamp błyskowych. W efekcie kierujący o pomiarze prędkości z ukrycia dowie się dopiero wtedy, gdy zostanie zatrzymany do kontroli drogowej.

Pomiar prędkości przez nieoznakowany radiowóz w nocy

Czy nieoznakowany radiowóz może dokonywać pomiaru prędkości w nocy? Oczywiście, że może i często dokonuje. Tak przeprowadzone czynności kontrolne są w pełni skuteczne i mają pełną moc prawną. Jeżeli chodzi o zatrzymanie pojazdu, tu już może się pojawić problem. Ten nie dotyczy jednak znakowania radiowozu, a munduru posiadanego przez policjanta. Bo:

  • policjant w mundurze może zatrzymać pojazd do kontroli zarówno w dzień, jak i w nocy, zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim.
  • policjant bez munduru może zatrzymać pojazd do kontroli tylko w terenie zabudowanym, tyle że już bez względu na porę dnia i nocy.

Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego programu

INFORLEX Plan kont dla firm – program

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZarządzenie Nr 756/2022 Wójta Gminy Zduńska Wola z dnia 30 września 2022 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Zduńska Wola na 2022 rok
Następny artykułZarządzenie Nr 757/2022 Wójta Gminy Zduńska Wola z dnia 30 września 2022 roku w sprawie zmian w planach finansowych Gminy Zduńska Wola na 2022 rok