Pozostałości po zakładach chemicznych
Odpady należą do nieistniejących już państwowych Zakładów Chemicznych „Organika-Azot”. Przez wiele lat zakład zakopywał toksyczne odpady na pobliskich terenach. Mimo wcześniejszych podejrzeń, sprawa wyszła oficjalnie na jaw dopiero w 2003 roku, przy budowie obwodnicy Jaworzna. Do tej pory stwierdzono blisko 200 tys. ton zakopanych odpadów.
Zagrożenie dla Morza Bałtyckiego
Skala zanieczyszczeń ma stanowić zagrożenie nawet dla Morza Bałtyckiego.
– W przypadku gwałtownego uwolnienia się toksyn może dojść do skażenia zbiornika wody pitnej dla części aglomeracji śląskiej, przedostanie się chemikaliów poprzez Przemszę do Wisły, a w konsekwencji nawet zatrucie Bałtyku – pisze portal interia.pl.
Specustawa o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych
Ministerstwo Klimatu zapowiadało powstanie specustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych, która miałaby regulować aspekty prawne związane z wielkoobszarowymi terenami zdegradowanymi. Obecny projekt obciąża jednak miasta kosztami likwidacji składowisk. Problem w tym, że usunięcie odpadów po Azotce to koszt kilkuset milionów złotych, na co miasta zwyczajnie nie stać.
Pomarańczowa rzeka i niebieskie drzewa w Jaworznie. Zagrożenie dla Bałtyku
źródło: https://wydarzenia.interia.pl/slaskie/news-pomaranczowa-rzeka-i-niebieskie-drzewa-w-jaworznie-zagrozeni,nId,6228699
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS