A A+ A++

Jak wynika z badania konsumenckiego przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Polska Bezgotówkowa, blisko co trzeci Polak chciałby złożyć ofiarę na tacę lub w kancelarii parafialnej za pomocą terminala, ale dziś nie ma takiej możliwości. Dzięki wsparciu Fundacji – nie ponosząc żadnych kosztów – proboszcz może sam ocenić, czy instalacja terminala zwiększy ofiarność parafian.

Duża część parafian nie ma gotówki przy sobie

Wybierając się na niedzielną mszę lub do parafialnej kancelarii wierni często nie pamiętają o zabraniu gotówki. Coraz częściej i coraz chętniej korzystamy z płatności bezgotówkowych. Trend ten obecny jest w Polsce już od początku lat 90. XX wieku. W roku 2000 liczba wydanych w kraju kart płatniczych przekroczyła 10 mln. Dziś na rodzimym rynku jest ich już ponad 43 mln. Sprzyja temu rozwój nowych technologii, w tym bankowości mobilnej – płatności możliwe są już nie tylko kartą, ale również telefonem czy zegarkiem.

Innymi słowy, Polacy noszą niewiele gotówki lub nie mają jej wcale. Co więcej, Polska jest jednym z najbardziej zaawansowanych na świecie krajów w płatnościach zbliżeniowych. Staliśmy się światowym liderem pod względem wykorzystania innowacyjnych rozwiązań NFC w tej dziedzinie.

Płatności bezgotówkowe na trwałe zagościły w polskiej gospodarce i naszej – konsumentów – świadomości. Dziś raczej należy już pytać o skalę aktywności, o kolejne innowacje płatnicze, a nie o to, czy Polacy chcą płacić bezgotówkowo. Robimy to każdego dnia! Kościół z datkomatem lub terminalem jest tego doskonałym przykładem – komentuje Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Terminale w parafiach coraz popularniejsze

W ramach Programu Polska Bezgotówkowa terminale funkcjonują już w różnych wspólnotach chrześcijańskich. Sposób składania datków zmienia się zgodnie z duchem czasów. To naturalna kolej rzeczy. Wierni czy członkowie wspólnot, którzy nie noszą przy sobie dużej ilości gotówki, chcą mieć możliwość dokonania płatności w miejscu kultu – zgodnie ze swoimi preferencjami, czyli także bezgotówkowo. Nie powinno więc nas dziwić, gdy w naszym kościele pojawi się takie urządzenie – dodaje Zbigniew Wiśniewski.

Jak do terminali podchodzą sami duchowni?

Przyznam szczerze, że z rezerwą podszedłem to tego urządzenia. Moje obawy jednak bardzo szybko zostały rozwiane przez samych wiernych – najpierw otrzymałem pozytywne opinie od odwiedzających nasz kościół turystów, później do urządzenia przekonali się także sami parafianie. Terminal jest bardzo prosty w obsłudze. Co więcej umożliwił on wpłatę datków zwłaszcza tym osobom, które nie noszą przy sobie gotówki już od jakiegoś czasu. W mojej parafii sprawdził się więc doskonale – podsumowuje ksiądz proboszcz Maciej Kucharzyk z Parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Gdańsku.

Natomiast ks. Janusz Majda, ekonom Konferencji Episkopatu Polski zauważa, że parafie i instytucje kościelne coraz częściej rozważają korzystanie z terminali płatniczych. Ludzie po prostu coraz rzadziej noszą przy sobie gotówkę, więc możliwość złożenia ofiary za pomocą terminala może pozytywnie wpłynąć na ich ofiarność. Terminal to dobre rozwiązanie – stwierdza.

Faktem jest, że ten nowy rodzaj składania ofiary będzie wymagał zmiany przyzwyczajeń. W Kościele następuje wymiana pokoleń i ludzie młodsi coraz częściej mają w kieszeni karty płatnicze, a coraz rzadziej gotówkę. Obrót bezgotówkowy będzie więc wymogiem czasu – dodaje ks. Majda. Nie można jednak dopuścić do tego, by zacierała się granica pomiędzy posługą, a usługą oraz ofiarą, a zapłatą. Wierny przychodząc do kancelarii czy zakrystii nie może odnieść wrażenia, że coś kupił, że zapłacił za jakąś usługę.

Warto jednak zauważyć, że świat ulega nieustannym zmianom, które zostały jeszcze bardziej przyspieszone przez pandemię. Mamy do czynienia z istotną transformacją w obszarze tzw. nowoczesnych technologii, coraz więcej aktywności zaczyna przechodzić do świata cyfrowego. Dlatego warto zastanowić się, jakie są potrzeby parafian, czy nie woleliby składać ofiar w formie bezgotówkowej?

Jakie są zalety instalacji terminala w parafii?

  • Wygoda – forma bezgotówkowa ułatwia wiernym składanie ofiar (m.in. za chrzty, śluby, nabożeństwa, wsparcie remontu świątyni), a przenośny terminal można wykorzystać w kancelarii i w sklepiku parafialnym.
  • Oszczędność czasu – terminal przyspiesza obsługę w parafialnych sklepikach, kawiarniach i szkołach prowadzonych przez parafię.
  • Bezpieczeństwo – terminal gwarantuje pełne bezpieczeństwo dokonywanych ofiar oraz zapewnia anonimowość osób wpłacających wobec instytucji przyjmujących wpłatę.

Jak zainstalować terminal w parafii?

Z pomocą przychodzi Fundacja Polska Bezgotówkowa, która od 2018 roku prowadzi Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego w Polsce. Jest on adresowany do przedsiębiorców, a także do instytucji publicznych i związków wyznaniowych czy organizacji charytatywnych. Dzięki dołączeniu do Programu Polska Bezgotówkowa także parafia może otrzymać terminal płatniczy bezpłatnie. Jednocześnie, Fundacja Polska Bezgotówkowa opłaca koszt użytkowania urządzenia przez określony czas. W przypadku instytucji kościelnych jest to 12 miesięcy.

Dzięki wsparciu Fundacji – nie ponosząc żadnych kosztów – proboszcz może sam ocenić, czy instalacja terminala jest pomocna i jak do tego nowego wymiaru dobroczynności odnoszą się wierni.

Aby zapoznać się z ofertą Fundacji Polska Bezgotówkowa można, wejść na stronę https://www.polskabezgotowkowa.pl/dla-instytucji/instytucje/

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJeden rok i koniec! Mistrz Polski rozstaje się z czołowym strzelcem
Następny artykułNiebawem otwarcie Bąbelka. Zapisz się na atrakcje