Dzisiaj, 2 marca (09:59)
Aktualizacja: Dzisiaj, 2 marca (10:30)
Smog truje Polaków. W czwartek w południowej części kraju panuje znaczne stężenie szkodliwych zanieczyszczeń. W większości województwa śląskiego stan jakości powietrza określany jest jako bardzo zły. Podobnie sytuacja wygląda w Małopolsce, gdzie powietrze w czwartek rano jest złe bądź umiarkowane. W związku ze smogiem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-y z alertem do mieszkańców w części powiatów województwa łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Zalecono również zrezygnowanie z aktywności na zewnątrz.
Jak pokazują mapy w czwartek, w południowej Polsce smog da się we znaki. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert w związku z jego wysokim poziomem. Wiadomości SMS o przekroczeniu poziomu alarmowego dla pyłu PM10 otrzymali mieszkańcy czterech powiatów: radomszczańskiego (woj. łódzkie), starachowickiego (woj. świętokrzyskie), Gliwice (woj. śląskie) Krosno (woj. podkarpackie) – podano w komunikacie. Co więcej, zalecono mieszkańcom, aby zrezygnowali z aktywności na zewnątrz.
Największe stężenie smogu będzie m.in. w Małopolsce. W znacznej części województwa stan powietrzna na godz. 8. rano określany jest jako zły bądź umiarkowany i zaledwie miejscami jako dobry. Na Śląsku natomiast, jak wynika z mapy na stronie powietrze.gios.gov., w przeważającej część województwa powietrzne jest bardzo złe, złe lub dostateczne.
Z kolei w województwie opolskim, dolnośląskim, łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim jakość powietrza w większości określana jest jako dostateczna – miejscami indeks jakości jest bardzo zły, zły oraz umiarkowany. W województwie mazowieckim smog nie jest tak silny i stan powietrza określany jest jako dobry lub umiarkowany.
Kiedy nadejdzie zmiana pogody? Sprawdź najlepsze prognozy w serwisie Interii
Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać np.: związki siarki, azotu, związki organiczne (w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy nie przekraczającej 10 mikrometrów.
Wysokie zanieczyszczenie powietrza ma znacznie dalej idące konsekwencje, niż problemy z oddychaniem. Badacze stwierdzili na łamach “Environmental Pollution”, że istnieje związek pomiędzy stanem mózgu dzieci w wieku 9-12 lat a ich ekspozycją na toksyczne substancje w powietrzu, w okresie płodowym oraz w czasie pierwszych 8,5 lat życia. Najistotniejszy okazał się okres do piątego roku życia.
Im większe jest zanieczyszczenie w powietrzu, tym większe szkody może wyrządzić w mózgu. Zmiany dotyczyły istoty białej, której pogorszenie działania powiązano z zaburzeniami m.in. z dep … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS