Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda przeprowadzą w poniedziałek i wtorek na Helu dwudniowe konsultacje poświęcone sytuacji w regionie – poinformowało w niedzielę Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP.
CZYTAJ TAKŻE: Efekty współpracy z sąsiadami! Prezydent Nauseda w Sejnach: „Relacje polsko-litewskie w ostatnim okresie znacząco się poprawiły”
Rozmowy w cztery oczy
Jak podano, prezydenci omówią sytuację na Ukrainie i Białorusi, politykę energetyczną naszych krajów, ich stosunki w dziedzinie bezpieczeństwa oraz obecny stan sankcji Unii Europejskiej przeciwko Rosji. Spotkanie zostało zaplanowane podczas niedawnej wizyty obu przywódców w rejonie tak zwanego przesmyku suwalskiego.
Rozmowy prezydentów odbędą się w formule w cztery oczy.
Jest to format konsultacji, który miał już miejsce między innymi w styczniu tego roku, w czasie spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim
— powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch, cytowany w komunikacie.
Dodał, że w podobnym formacie prezydent przyjmował między innymi sekretarza generalnego ONZ António Guterresa czy poprzedniego prezydenta Słowacji Andreja Kiskę.
Najbliżsi partnerzy
Polska i Litwa są jednymi z najbliższych partnerów w sprawach dotyczących współpracy regionalnej oraz bezpieczeństwa. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy prezydenci Duda i Nauseda spotykali się kilkunastokrotnie, z czego dwukrotnie wspólnie udali się do Kijowa. Pierwsza wizyta miała miejsce dzień przed atakiem rosyjskim na Ukrainę – 23 lutego 2022 roku, drugi raz wizytę w Kijowie Andrzej Duda i Gitanas Nauseda złożyli wraz z prezydentami Estonii i Łotwy 13 kwietnia 2022 roku – jako pierwsi prezydenci od momentu wybuchu wojny.
Współpraca w ramach B3
Znaczącej intensyfikacji uległa współpraca w ramach grupy B3 + Polska, grupującej obok naszego kraju trzy państwa bałtyckie: Litwę, Łotwę i Estonię.
W czasach prezydentury Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy osiągnięto też olbrzymi postęp w dialogu polsko-litewskim, czego symbolem jest nowa litewska ustawa w sprawie pisowni nazwisk
— dodał Jakub Kumoch.
jm/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS