A A+ A++

Gaude, Mater Polonia,

prole fecunda nobili,

Summi Regis magnalia

laude frequenta vigili. Amen.

Autorem tych słów jest dominikanin i kanonik krakowski Wincenty z Kielczy. Są to słowa pieśni, której pierwsze wykonanie miało miejsce 766 lat temu, 8 maja 1254, podczas uroczystości kanonizacyjnych św. Stanisława ze Szczepanowa. Skomponowana na melodię chorału gregoriańskiego “O salutaris Hostia” , jest w dziejach Polski jedną z pierwszych pieśni o charakterze hymnu. W XIX wieku powstało 4-głosowe opracowanie hymnu i w tej postaci jest on wykonywany do dzisiaj w trakcie oficjalnych uroczystości.

W czerwcu 1979 r. do Polski przybył z pierwszą pielgrzymką Jan Paweł II. Wizyta przebiegała pod hasłem „Gaude Mater Poloniae” („Ciesz się Matko Polsko”). Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II trwała od 2 do 10 czerwca. Ojciec Święty odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Nowy Targ. I we wszystkich tych miejscowościach witany był tymi słowami: „Raduj się, Matko Polsko, szlachetnym potomstwem bogata, Najwyższego Króla wielkość uwielbiaj chwałą mu należną. Amen”

Tak, cała Polska radowała się wtedy, może z wyjątkiem komunistycznych władz. A razem z nami cieszyli się bracia Słowacy, którzy pojawili się na mszach w Nowym Targu i Krakowie. Radowaliśmy się, że nasz rodak jest następcą św. Piotra. Tu es Petrus et super hanc petram aedificabo Ecclesiam meam. (Ty jesteś Piotr (czyli skała) i na tej skale zbuduję Kościół mój). Również te słowa Chrystusa (Mt 16,13–19) były śpiewane podczas spotkań Jana Pawła II z rodakami, we wszystkich miejscowościach na trasie jego pierwszej pielgrzymki.

***

2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.35 w Pałacu Apostolskim w Watykanie zmarł Jan Paweł II. Był najdłużej urzędującym papieżem we współczesnej historii, po Piusie IX (jego pontyfikat trwał 26 lat, pięć miesięcy i 17 dni). Ostatnie godziny jego życia cechowały się nieprzerwaną modlitwą wszystkich towarzyszących mu w jego śmierci oraz zbiorową modlitwą tysięcy wiernych zebranych przez wiele godzin na Placu św. Piotra. Następnego dnia była Niedziela Miłosierdzia. W Warszawie, na Placu Piłsudskiego, została odprawiona msza św, w której uczestniczyło około 150 tys. wiernych.

W Polsce została ogłoszona sześciodniowa żałoba narodowa. 6 kwietnia 2005 r. w gmachu sejmu zebrało się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów. Otwierając to posiedzenie marszałek Sejmu powiedział:

Otwieram uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów poświęcone uczczeniu pamięci Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II.

Panie Prezydencie! Panie i Panowie Posłowie i Senatorowie! Szanowni Zgromadzeni!

Polska opłakuje swojego najwybitniejszego syna. Zjednoczeni przez smutek i ból Polacy czczą pamięć wspaniałego, mądrego człowieka i wybitnego papieża.

Uczucie smutku i żalu łączy dziś setki milionów ludzi na całym świecie. Nie mają znaczenia różnice narodowe i religijne. Wszyscy wiedzą, że straciliśmy nie tylko wielkiego i odważnego przewodnika, ale i kogoś bliskiego, kogoś, komu my wszyscy byliśmy bliscy.

Odszedł człowiek, ale zostały Jego idee i myśli. Dziś, być może bardziej niż w przeszłości, staramy się zrozumieć i zachować w pamięci Jego przesłanie wynikające w równym stopniu ze słów kierowanych do nas, jak i z całego Jego życia. On wskazywał drogę. Od ludzi zależy, czy idą nią dziś i czy będą szli w przyszłości. W tej szczególnej chwili jaskrawo widać, jak dalecy jesteśmy wszyscy od wzorca, jak miałkie i bezsensowne są nasze codzienne spory.

Dzisiejsze wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu poświęcone pamięci Jana Pawła II będzie miało ograniczone znaczenie, jeżeli nie skłoni wszystkich tu obecnych do głębokiego i szczerego zastano-wienia się nad własnym życiem i postępowaniem, zwłaszcza że nasze czyny i decyzje mają często istotny wpływ na los wielu ludzi.

By ułatwić nam samym to zadanie, przypomnijmy sobie wystąpienie Papieża Jana Pawła II skierowane do posłów i senatorów 5 lat temu. Przypomnijmy Jego słowa o chlubnej tradycji i roli polskiego parlamentaryzmu, o potrzebie współpracy na rzecz dobra wspólnego, o potrzebie wyrzeczenia się własnych czy grupowych korzyści w wykonywaniu władzy politycznej.

Wielokrotnie w czasie Jego pielgrzymek do Ojczyzny tłumy rodaków prosiły: Zostań z nami. On został – przez swoją naukę. Jak długo pozostanie? Od dziś decydujemy my sami. Proszę o projekcję.

Po projekcji filmu, przedstawiającego przesłanie Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II wygłoszone na uroczystym zgromadzeniu posłów i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 11 czerwca 1999 r., marszałek Sejmu kontynuował:

Wysoki Sejmie! Wysoki Senacie!  Za chwilę przedstawię tekst aktu oddania hołdu pamięci Ojca Świętego. Panie i panów posłów i senatorów proszę o przyjęcie go w milczeniu i przez milczenie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMDK Opole: Zaśpiewaj mikołajkową piosenkę!
Następny artykułCzy Akademia wróci do Zamościa?