101. urodziny tej formacji w naszym kraju i przypadające 8 lutego Święto Służby Więziennej ściągnęły do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach najważniejszych przedstawicieli więziennictwa z Polski i regionu. Na co dzień niewielu z nas ma z nimi do czynienia i nie wiemy o nich zbyt dużo. Kim są funkcjonariusze Służby Więziennej?
– Służba Więzienna w Polsce jest trzecią co do wielkości służbą mundurową, bo mamy blisko 30 tys. funkcjonariuszy i ponad 2 tys. pracowników cywilnych. Jesteśmy bardzo ważnym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa państwa, jesteśmy tą służbą, która wykonuje w głównej mierze wyroki pozbawienia wolności i tymczasowe aresztowanie – mówi Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk Andrzej Baliński.
W ubiegłym roku świętowali 100 lat więziennictwa w niepodległej Polsce. Postać marszałka Piłsudskiego oraz jego związek z naszymi ziemiami wspominał podczas swojego wykładu prof. dr. hab. Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego.
– Marszałek Józef Piłsudski 8 lutego 1919 r. utworzył Straż Więzienną. My jesteśmy, jako Służba Więzienna, kontynuatorami tej przedwojennej Straży Więziennej z jej chlubnymi tradycjami, z dorobkiem myśli penitencjarnej. Na owe czasy był to najbardziej nowoczesny system penitencjarny w Polsce, niestety wojna przerwała te dokonania – tłumaczy Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.
Wojewódzkie obchody Święta Służby Więziennej były okazją do wręczenia odznaczeń Ministra Sprawiedliwości oraz aktów nadania wyższych stopni służbowych, które w okręgu katowickim otrzymało 186 funkcjonariuszy. Praca w więziennictwie to często praca z osobami niebezpiecznymi, ale też np. uzależnionymi. Wymaga to nie tylko ogromnej wiedzy i doświadczenia, ale również odporności psychicznej.
– To jest bardzo ważna rola, ponieważ w każdym społeczeństwie są ludzie, którzy popełniają przestępstwa i nie chcą żyć w ogólnie przyjętych normach. Dlatego my zapewniamy bezpieczeństwo społeczeństwu w ten sposób, że po prostu izolujemy te osoby od społeczeństwa, a jednocześnie staramy się pracować nad nimi w taki sposób, żeby one po opuszczeniu jednostki penitencjarnej mogły w tym społeczeństwie funkcjonować w sposób zgodny z prawem – podkreśla płk Andrzej Baliński.
Nasze województwo jest największym okręgiem Służby Więziennej w Polsce. Może tu odbywać karę prawie 8 tys. więźniów w 6 zakładach karnych i 7 aresztach śledczych – jednym z nich jest ten w Mysłowicach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS