A A+ A++

Liczba wyświetleń: 897

W dniach 30 czerwca – 5 lipca 2024 roku odbył się w Pradze XVII Zlot czeskiego „Sokoła”, na który zjechały się Sokoły z 13 krajów całego świata. Byli m.in. przedstawiciele czeskich gniazd działających na emigracji w Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Danii, Kanady, Mołdawii, Niemiec. Francji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady i Australii.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem 13-tysięcznej rzeszy członków „Sokoła” ulicami starej Pragi, w mundurach organizacyjnych i kostiumach sportowych ze sztandarami i emblematami poszczególnych oddziałów. Kolorowy, rozśpiewany przemarsz uczestników wielotysięcznej manifestacji wzbudził wielkie zainteresowanie mieszkańców Pragi jak i turystów zwiedzających miasto. Po marszu po południu odbyła się uroczysta msza w Katedrze św. Wita na Hradczanach, w której uczestniczyły poczty sztandarowe wszystkich obecnych na zlocie gniazd sokolich. Przez kilka dni na scenach na placach Pragi, mieszkańcy i turyści mogli oglądać popisy grup tanecznych i sportowych odczyty, wieczory pieśni sokolej, przedstawienia teatralne, oraz wystawy teatrów lalkowych przygotowanych przez poszczególne oddziały. Wieczorem nastąpiło uroczyste otwarcie zlotu w Teatrze Narodowym.

Wśród zaproszonych gości z zagranicy była też 100-osobowa delegacja Sokołów polskich m.in. z gniazd Zgierzu (najliczniejsza), Leszna, Perkowa, Mielca i Warszawy. Na czele delegacji maszerował druh Damian Małecki prezes TG „Sokół” w Polsce oraz prezes honorowy tego stowarzyszenia druh Zbigniew Okorski. Dwudziestoosobową delegację okręgu warszawskiego poprzedzał jej sztandar, niesiony przez chorążego 17-letniego Franciszka Zduńczyka, sztandar gniazda z Brwinowa niesiony przez chorążego Jana Członkowskiego oraz sztandar Tradycyjnego Oddziału Regimentu Artylerii Fortecznej poddziału warszawskiego.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” powstało w 1862 r. w Pradze celem przeciwdziałania germanizacji młodzieży czeskiej przez niemieckie związki gimnastyczne i kulturalne. Za ich przykładem powstał polski „Sokół” w 1867 r. we Lwowie i od tego momentu współdziałanie jak i historia ściśle związała oba stowarzyszenia. Oba związki zostały zdelegalizowane w 1948 r. przez władze komunistyczne i oba odrodziły się na początku przemian demokratycznych w Europie Wschodniej. Co sześć lat odbywają się podobne zloty w Pradze i zawsze w nich uczestniczyła polska delegacja. Obecnie „Sokół” ma w Czechach ponad tysiąc oddziałów i zrzesza około 160 tys. osób, z czego połowa ma mniej niż 18 lat. Czeski „Sokół” istnieje w 18 krajach na całym świecie.

Przy wypełnionej 18-tysięcznej widowni obyła się 2 lipca Sokola Gala w Arenie 02, gdzie zaprezentowały się grupy sportowe przybyłe na zlot, a prezydent Petr Pavel obserwował je z honorowej loży. Widowisko reżyserowane w rytmach współczesnej muzyki, pokazało różnorodność nowoczesnego wychowania fizycznego i sportu od musztry wojskowej, przez sporty olimpijskie po młodzieżowe sporty zrodzona na ulicach wielkich miast oraz kierunki fitness łączące ćwiczących bez względu na wiek. Widzowie byli świadkami dziewięciu części pokazów w wykonaniu czeskiego „Sokoła” oraz dwóch w wykonaniu gości ze Słowacji i Danii. Szczególnym elementem programu było sceniczne oświetlenie, które dodatkowo wzmocniło i tak już magiczną atmosferę. Każdy występ, czy czysto taneczny „W rytmie serca”, słowacki „Rande v Prahe”, efektowny „Sokol Playing” w wykonaniu dzieci z wielofunkcyjnymi klockami, czy energetyczna „Rock Symphony”, został przyjęty gorąco przez trybuny. Najwięcej uczestników w jednym momencie, bo dokładnie 1517, pojawiło się na boisku w programie „Fitness”. Na żywo towarzyszyła im ikona czeskiej muzyki pop Jirzí Korn, a program wzbogacił utwór „Phoenix” odnoszącej największe sukcesy czeskiej piosenkarki Lucie Bílá.

Kulminacją zlotu była 4 lipca wieczorem prezentacja masowych układów gimnastycznych na stadionie piłkarskim praskiej Slavii z udziałem trzech tysięcy sokołów. Pokaz masowych układów gimnastycznych, w świetle stadionowych reflektorów, było wyjątkowym i niepowtarzalnym przeżyciem. W programie wystąpili goście z Danii i Słowacji. W sumie pokazano 12 kompozycji masowych. W widowisku na stadionie pojawił się sztandar „Sokoła” warszawskiego.

Zlot pokazał jak różnorodny i bogaty jest program wychowawczy czeskiego „Sokoła”. To było nie tylko wydarzenie sportowe i kulturalne, ale także symbol jedności, zdrowia i ducha narodowego jednoczą pokolenia. Te sukcesy w wychowaniu narodowym wspierają władze państwowe. Zlot został w poważnej mierze sfinansowało Czeskiej Narodowa Agencja Sportu.

Autorstwo: Jerzy Chełmecki
Źródło: MyslPolska.info

TAGI: Czechy, Marsze

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPieniądze z KPO dla firm na transformację ekologiczną
Następny artykułПоявились спутниковые фото микрорайона “Канал” в Часовом Яру, откуда отошли ВСУ