Do niedawna tylko nieliczni wiedzieli o jej istnieniu. Dziś mieszkańców tego miasteczka coraz chętniej odwiedzają podróżnicy, ciekawi historii swoich rodaków w Brazylii. Z wizytą w Aurei byli m.in. twórcy kanałów “Planeta Abstrakcja” i “Śladami Polonii” na YouTube.
Polska mniejszość zamieszkuje południe Brazylii już od końca XIX w. Nasi rodacy zawsze skupieni byli wokół miasta Kurytyba, dlatego często nazywa się je “Chicago Ameryki Południowej”. Aurea powstała w 1906 r., niedaleko Kurytyby, w stanie Rio Grande do Sul, w wyniku napływu polskich imigrantów. Polacy do dziś stanowią ok. 90 proc. ludności miasta. Gdy youtuberzy pytali na ulicy o kilka słów po polsku, to każdy był w stanie powiedzieć przynajmniej “dzień dobry”. Ale większość bez problemu porozumiewała się w ojczystym języku.
W 1997 r. Aurea przyjęła uchwałą oficjalny tytuł “polskiej stolicy w Brazylii”. W mieście wciąż zachowała się żywa pamięć o polskich korzeniach, a jego mieszkańcy od pokoleń podtrzymują język oraz tradycje swoich dziadów i pradziadów. Brak kontaktu z Polską wcale nie ogranicza ich kulturowo. Piją polską wódkę, mają polskie bary i oczywiście znają Lewandowskiego.
“Ich dziadkowie przyjechali do Brazylii po Powstaniu Styczniowym” – opowiadają autorzy filmu “Polska wieś w Brazylii”. – “I to był ostatni raz, kiedy widzieli Polskę” – mówią.
Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda życie naszych rodaków po drugiej stronie globu, to zapoznajcie się z którymś z zaprezentowanych materiałów. Historie Polaków wzruszają do łez. “W Polsce nie wiedzą, że tu jest taka mała Polska” – mówią lokalni Polacy w rozmowie z podróżnymi. Twórcom filmów zależało na tym, aby pokazać jak udało im się utrzymać polską tradycję, często nigdy nawet nie mając kontaktu z Polakami mieszającymi w kraju nad Wisłą. “Bo wszyscy Polacy, to jedna rodzina!” – wołali i witali przyjezdnych “jak swoich”.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: #dziejesienazywo: Za granicą Polacy zwalniają
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS