Organizacja FSC wprowadza w Polsce nowe standardy zarządzania lasami. Poprawić się ma m.in. sytuacja pracowników leśnych – poinformował czwartkowy “Puls Biznesu”.
Forest Stewardship Council (FSC) to działająca na globalną skalę organizacja non-profit, która wydaje certyfikaty potwierdzające, że lasy są zarządzane w sposób korzystny dla przyrody, lokalnej społeczności i pracowników leśnych. Największe firmy handlujące meblami, m.in. IKEA czy Jysk, żądają od kontrahentów, aby dostarczali im produkty wykonane z drewna z certyfikatem FSC – wyjaśnił “PB”.
Lasy Państwowe, największy dostawca surowca drzewnego w Polsce, od ponad 20 lat dbały o posiadanie takich dokumentów. Jednak dwa lata temu poszczególne regionalne dyrekcje LP (RDLP) zaczęły rezygnować z tego systemu certyfikacji. Jedną z pierwszych była kierowana przez Bartłomieja Obajtka RDLP w Gdańsku. Jesienią 2022 r. takich dyrekcji było już sześć, co oznaczało brak certyfikatów dla drewna z około 2 mln ha lasów.
Po ubiegłorocznych wyborach i związanych z nimi zmianach w kierownictwie LP proces odwrócono – kolejne RDLP wracają do certyfikacji FSC. Wkrótce będą jednak weryfikowane na nowych zasadach, bo za kilka tygodni zaczną w Polsce obowiązywać nowe standardy FSC. Organizacja zaczęła je testować w 2018 r. – poinformował “Puls Biznesu”.
“W efekcie certyfikowane lasy w Polsce będą zarządzane zgodnie z najwyższymi wymogami, a jednocześnie będą stabilnym i zrównoważonym źródłem surowca dla przemysłu drzewnego” – powiedziała dyrektorka FSC w Polsce Karolina Tymorek.
“Istotna zmiana polega na poszerzeniu definicji pracownika i obejmuje osoby zatrudnione w pracy leśnej (…). Nowy standard wprowadza także pojęcie płacy umożliwiającej utrzymanie” – powiedział koordynator ds. leśnictwa z FSC Marek Rzońca.
Nowe zasady wejdą w życie 1 października, ale z rocznym okresem przejściowym obowiązującym do końca września 2025 r. (PAP)
akar/ joz/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS