A A+ A++

Po wystawie w muzeum na aukcji w Londynie padł rekord cenowy. Obraz rodzimego artysty sprzedano za 1,1 mln funtów.

Na światowym rynku podrożeją obrazy polskich artystów z École de Paris oraz Wojciecha Fangora. Prognoza ta ucieszy krajowych marszandów i właścicieli dzieł tych artystów.

Warto sprawdzić: Powojenna sztuka zdominowała wyobraźnię Polaków

W Louvre Abu Zabi niedawno zakończyła się wystawa pt. „Spotkanie w Paryżu – Picasso Chagall, Modigliani i spółka (1900–1939)”. Na tej tłumnie odwiedzanej wystawie zachwyt budziły także dzieła malarzy, którzy wyemigrowali z Polski do Paryża, aby studiować sztukę nowoczesną.

Z Warszawy do Paryża

W Abu Zabi światowi kolekcjonerzy mieli okazję odkryć dzieła np. Eugeniusza Zaka, Henryka Haydena, Louisa Marcoussisa. Były też obrazy Tamary Łempickiej i Mojżesza Kislinga. Dzięki wystawie wzrośnie zainteresowanie tymi artystami i prawdopodobnie ceny ich obrazów. Prezentowane polonika pochodziły z kolekcji Centrum Pompidou w Paryżu.

Faktem jest, że równorzędne dzieła polskich malarzy emigrantów można oglądać w Konstancinie w prywatnym muzeum Villa la Fleur (www.villalafleur.com). Muzeum w 2010 roku założył kolekcjoner Marek Roefler. W Abu Zabi prezentowano np. obraz Mojżesza Kislinga pt. „Młoda Polka” namalowany w 1928 roku. Mojżesz Kisling (1891–1953) urodził się w Krakowie i tam studiował malarstwo. W 1910 roku przyjechał do Paryża, gdzie zrobił oszałamiającą karierę towarzyską, artystyczną i rynkową.

Kisling przyjaźnił się z Picassem, Modiglianim, Chagallem. W monografiach światowej sztuki na fotografiach występuje w towarzystwie tych artystów. Modelką Kislinga była legendarna Kiki de Montparnasse. Dziś obrazy Kislinga są ozdobą prestiżowych aukcji w Sotheby’s i Christie’s.

Warto sprawdzić: Nigdy nie było tak dobrze. Rynek sztuki w Polsce 2019

W Abu Zabi budził zachwyt obraz Henryka Haydena „Paryżanka z wachlarzem”, namalowany w 1912 roku. Henryk Hayden (1883–1970) urodził się i studiował w Warszawie. Do Paryża wyjechał w 1907 roku. Przypomnę, że w 2013 Marek Roefler w swoim muzeum zorganizował monograficzną wystawę Haydena. Prezentował obrazy artysty ze swojej kolekcji i wypożyczone z prywatnych zbiorów ze świata. Wydano dwujęzyczny katalog album.

Rekordowy obraz Henryka Haydena

Sensacją ostatnich dni jest rekordowa sprzedaż obrazu Henryka Haydena w Christie’s w Londynie. Osiągnięto cenę ok. 1,1 mln funtów, gdy wycena szacunkowa wynosiła 300–500 tys. funtów. Nastąpił radykalny skok cenowy w stosunku do dotychczasowych notowań obrazów artysty. Zapewne to już jest skutek popularyzacji Haydena na wystawie w Abu Zabi.

Obraz Henriego Haydena z 1913 roku, przedstawiający grających w szachy w słynnej Café de la Rotonde na paryskim Montparnasse. Fot. Christie’s

Obok dzieł Modiglianiego w Louvre Abu Zabi wisiał na ścianie obraz Eugeniusza Zaka „Matka z dzieckiem”. Eugeniusz Zak (1884–1926) urodził się w Mogilnie na Białorusi. Wystawiono także obraz Louisa Marcoussisa (1878–1941). Artysta urodził się w Warszawie, malarstwo studiował w Krakowie, był uczniem Jana Stanisławskiego. Do Paryża wyemigrował w 1903 roku.

Był też obraz wywodzącej się z Polski Tamary Łempickiej, która jest gwiazdą światowych aukcji. Wystawa w Abu Zabi rozsławiła Eugeniusza Zaka, Haydena, Maroussisa (Łempicka i Kisling nie potrzebują reklamy). Automatycznie wzrósł prestiż muzealnej kolekcji w Konstancinie. Kilka tygodni temu informowałem, że jesienią Marek Roefler zorganizuje wystawę obrazów Łempickiej ze swoich zbiorów oraz wypożyczonych ze światowych zbiorów.

Eugeniusz Zak w 1924 roku namalował dwie wersje obrazu „Teatr kukiełek”. Okazuje się, że jeden z tych obrazów jest w zbiorach paryskiego Centrum Pompidou. Natomiast drugą wersję tego dzieła ostatnio kupił w świecie Marek Roefler.

Kolekcjoner kupił pierwszy w krajowych zbiorach obraz Chaima Soutine’a. Fot. Kolekcja Marka Roeflera / Villa la Fleur

W 2019 roku Marek Roefler kupił pierwszy w polskich zbiorach obraz Chaima Soutine’a (1894–1943). Soutine urodził się na Białorusi. Osiągnął szczyty światowej sztuki. Najlepsze prace artysty zgromadził Alfred Barnes, legendarny kolekcjoner z Filadelfii, uznawany za jednego z największych kolekcjonerów w dziejach ludzkości. Oprócz obrazu Soutine’a Roefler kupił ostatnio także dzieła światowych rzeźbiarzy. Takich jak np. Chana Orloff, Ossip Zadkine, Jacques Lipchitz, Joseph Csaky. Światowi miłośnicy sztuki, którzy w Abu Dhabi odkryli dzieła Zaka, Haydena, Maroussisa na pewno trafią w internecie na muzeum tych artystów w Konstancinie. Międzynarodowi turyści odwiedzający muzeum Marka Roeflera w Konstancinie nazywają je „Mały Paryż nad Wisłą”.

Warto sprawdzić: Najlepsi młodzi artyści. Kompas Młodej Sztuki 2019

Fangor na mocnym tle

Rośnie także zainteresowanie w świecie polską powojenną sztuką, konkretnie obrazami Wojciecha Fangora. Czołowy europejski dom Aukcyjny Ketterer Kunst (www.kettererkunst.com) wydał katalog podsumowujący sukcesy firmy w 2019 roku. Pośród sprzedanych dzieł światowej klasy artystów zamieszczono dw … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFilip Chajzer pokazał śniadanie. Tego nikt się nie spodziewał
Następny artykułWieczór Kobiet w jastrzębskiej Bibliotece