20. marca 2021 roku, w sobotę, w miejscowości Guty-Bujno (gmina Ostrów Mazowiecka) – informują członkowie Stowarzyszenia Wizna „1939” – przy pomocy badań georadarowych zlokalizowano miejsce, gdzie urządzenie zarejestrowało wyraźną anomalię gruntową, wskazującą na ślad głębokiego wkopu. Dalsze prace wykopaliskowe prowadzono już ręcznie szpadlami. Cztery godziny zajęło członkom Stowarzyszenia „Wizna 1939”, we współpracy z żołnierzami Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, dokopanie się do pojedyńczego pochówku. Znaleziono przy nim także kilkanaście sztuk amunicji do karabinu Lebel (różnej produkcji), nieliczne elementy oporządzenia wojskowego i resztki skóry, które pochodziły prawdopodobnie z butów. Natrafiono także na niewybuch.
Stowarzyszenie „Wizna 1939” informuje, że to szczątki polskiego żołnierza z 1920 roku. Według rodzinnych przekazów właściciela gruntu, żołnierz miał spoczywać w okolicy krzyża przy drodze leśnej, gdzie Jego ojciec ze swoim kolegą mieli Go pochować. Prawdopodobnie został zabity szablą. Zdarzenie miało miejsce na początku sierpnia 1920 r., kiedy Wojsko Polskie pod naporem bolszewików wycofywało się w stronę Warszawy. Ojciec właściciela przez cały czas powtarzał synowi, że pochowany żołnierz był ułanem i pochodził z Radzymina pod Warszawą; miało to wynikać z dokumentów, które znaleziono przy poległym żołnierzu (dokumenty te jednak nie zachowały się). Stowarzyszenie przypomina, że dla odnalezionego bohatera zostanie zorganizowany uroczysty pochówek z wojskowymi honorami.
Członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939” od ponad dziesięciu lat prowadzą różne badania i poszukiwania na polach bitewnych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS