A A+ A++

Na początku tygodnia premier Donald Tusk ujawnił, że rząd szuka sposobu, aby móc spalać polski węgiel – a mamy go obecnie milionowe zapasy – nie płacąc za wynikającą z tego dodatkową emisję CO2. – Prąd wytworzony przez polskie elektrownie z polskiego węgla za europejskie pieniądze będziemy przesyłać istniejącym mostem energetycznym do Ukrainy – zapowiedział polski premier po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Bruksela nie zna propozycji premiera Donalda Tuska

Wiele spółek energetycznych było zaskoczonych słowami premiera. Ale, jak się okazuje, nie tylko one. „Rzeczpospolita” zapytała Komisję Europejską, czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe, biorąc pod uwagę unijny system ETS, który reguluje handel emisjami. – Widzieliśmy uwagi polskiego premiera, ale nie są nam znane żadne szczegółowe propozycje i nie mieliśmy żadnego kontaktu z polskimi władzami w tej sprawie – brzmi odpowiedź KE na nasze pytanie o komentarz do pomysłu Tuska.

Komisja Europejska nie widzi także możliwości produkowania prądu z polskiego węgla „za europejskie pieniądze”. –Energia wytwarzana przez elektrownie w UE i eksportowana do Ukrainy objęta jest zwykłymi zasadami EU ETS, co oznacza, że elektrownie spalające węgiel muszą zakupić uprawnienia ETS (do emisji CO2 – red.) odpowiadające ich emisji, czyli płacą za emisję zgodnie z zasadą, że płaci zanieczyszczający, która jest podstawą systemu ETS – podkreślają urzędnicy KE. 

Komisja Europejska ma inne rozwiązanie niż Donalda Tuska

Komisja Europejska proponuje, aby Ukrainie pomóc w inny sposób. – Wspieramy sektor energetyczny od początku agresji prowadzonej przez Władimira Putina. Po ponad dwóch latach wojny UE w dalszym ciągu dokłada wszelkich starań, aby pomóc w zapewnieniu sprzętu niezbędnego do awaryjnych napraw krytycznej infrastruktury energetycznej w Ukrainie – mówią nam przedstawiciele KE i podkreślają, że Ukrainie potrzebne są obecnie małe, zdecentralizowane źródła wytwarzania energii elektrycznej. – Kraje UE dostarczają już taki sprzęt jak mobilne turbiny gazowe i panele słoneczne, a t … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTanie smartfony, które sprawdzą się w trudnych warunkach
Następny artykułWymieszaj z cukrem i nałóż na stopy. Ta pasta zmiękczy najtwardszą skorupę na piętach