A A+ A++

Space Tech Expo w Bremie uznawane jest za największe wydarzenie biznesowe (B2B) z perspektywy europejskiego przemysłu kosmicznego. W tym roku przedstawiciele regionalnego sektora przez trzy dni prezentują swoją ofertę oraz rozprawiają o planowanych projektach.

Targi w Niemczech otworzył 16 listopada br. panel „Keynotes from Eurpean Space Leaders”. Jednym z gości był prezes POLSA, prof. Grzegorz Wrochna, który przy tej okazji mówił o zmianach, jakie zachodzą w polskim sektorze kosmicznym oraz o roli małych i średnich agencji narodowych w kształtowaniu przyszłości światowego sektora. Przedstawił również najbliższe plany Polskiej Agencji Kosmicznej.

W kosmicznym krajobrazie pojawiła się nowa niezagospodarowana przestrzeń. Powstają małe satelity, które mogą wiele zdziałać dzięki postępowi technologicznemu. Dzięki temu nawet małe firmy mogą je budować samodzielnie. Konstelacje satelitów są bowiem często bardziej efektywne niż duże satelity.

Prezes Wrochna zwrócił m.in. uwagę na obecnie wzmożoną aktywność poszczególnych krajów w przestrzeni kosmicznej oraz idące za tym wyzwania. “Umieszczamy na orbicie kolejne konstelacje satelitów, tworzące infrastrukturę, od której jesteśmy zależni na Ziemi, dlatego też musi ona być zabezpieczona” – podkreślił. “Musimy wspólnie opracować i wprowadzić międzynarodowe prawo, regulacje, jak poruszać się w przestrzeni kosmicznej, jak unikać kolizji i jak wspólnie, nieinwazyjnie gospodarować przestrzenią kosmiczną z korzyścią dla wszystkich użytkowników” – dodał prof. Wrochna.

Dalej wskazał, że w minionych dekadach wielokrotnie pojawiały się “przepowiednie mówiące o końcu niektórych dziedzin naukowych”, ale kolejne odkrycia powodowały gwałtowny rozwój tych dyscyplin możliwy dzięki przełomowym odkryciom i nowym technologiom. “Dziś dzięki internetowi, miniaturyzacji, technologii kwantowej, drukowi 3D, sztucznej inteligencji i danym satelitarnym rynek nabrał nowego rozpędu i z pewnością otworzy nowe możliwości, których obecnie nawet nie możemy sobie wyobrazić” – podsumował prezes POLSA.

W panelu wzięli udział przedstawiciele wielu uznanych agencji kosmicznych z całej Europy – wśród nich: prof. dr Anke Kaysser-Pyzalia (DLR), Philippe Baptiste (CNES), Ian Annett (UKSA), Marc Serres (Luxemburg Space Agency).

Space Tech Expo w Bremie daje okazję szerokiej grupie przedstawicieli polskich spółek oraz organizacji działających na rynku do eksponowania swoich zdolności i oferty. Wiele z nich obecnych jest na stoisku POLSA – należą do nich takie firmy jak: Scanway, Komes, Jakusz SpaceTech, N7 Space, Astronika, SYDERAL Polska, Progresja Space, CloudFerro, ITTI, WiRan, DOMAR, THORIUM SPACE, Port Mapper, KP Labs, Arc Software, SatRevolution, Nobo Solutions, Creotech Instruments i SpaceForest. Oprócz tego, z okazji do udziału w wydarzeniu skorzystały też sektorowe ośrodki naukowo-inżynieryjne, jak Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej pojawili się również przedstawiciele samorządu terytorialnego z województw: dolnośląskiego, pomorskiego i podkarpackiego.

Jest to bardzo ważne spotkanie nie tylko dla firm już prężnie działających w branży kosmicznej, ale również dla startupów, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Szczególnie aktywny podczas Space Tech Bremen jest europejski sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Polskie firmy i instytuty liczą na możliwość nawiązania kolejnych relacji.

W ramach przebiegu wydarzenia – 17 listopada br. o godz. 16:00 – na stoisku POLSA przewidziano min. spotkanie dla polskich i zagranicznych gości, zorganizowane przez Polską Agencję Kosmiczną, Urząd Marszałkowski Woj. Dolnośląskiego oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Formułę przyjęto z myślą o umożliwieniu polskim podmiotom nawiązywania kontaktów z przedstawicielami europejskiego sektora kosmicznego i przeprowadzeniu rozmów z partnerami o przyszłej współpracy.

Wszyscy obecni na Space Tech Expo mogą zapoznać się z ofertą przygotowaną przez polskie podmioty na stoisku nr M45. Swoje aktywności i realizowane projekty będzie prezentowała również sama Polska Agencja Kosmiczna.

Więcej informacji o wydarzeniu – na stronie POLSA oraz na stronie wydarzenia.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułATP Finals: Hurkacz – Sinner. Relacja i wynik na żywo online
Następny artykułStrzelcy w Dębicy pływali dla Niepodległej