Produkcja sprzedana zwiększyła się w porównaniu z poprzednim rokiem o prawie 15 proc. Wciąż większość przychodów branży zapewniają producenci części i akcesoriów, które w ubiegłym roku sprzedały produkty warte 122 mld zł. To o prawie jedną dziesiątą więcej niż rok wcześniej. Jednak znacznie wyższy wzrost miał miejsce w przypadku produkcji silników: 97,5 mld zł produkcji sprzedanej to w ujęciu rocznym poprawa wyniku o jedną czwartą. Zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym zwiększyło się o niespełna 3 proc. do poziomu 2,2 tys. osób. Jednak trend wzrostowy okazał się nierównomierny. Jeśli po pierwszym kwartale 2023 r. przeciętne zatrudnienie było wyższe od tego na koniec 2022 r. o 3,8 tys., to później wzrost znacząco wyhamował. – W drugim kwartale przeciętne zatrudnienie wzrosło o 0,6 tys., a w trzeci i czwartym kwartale po 0,5 tys. – informuje Rafał Orłowski, partner w AutomotiveSuppliers.pl. Jak podkreśla, aktualny poziom zatrudnienia jest jeszcze daleki od rekordowych ponad 210 tys. osiągniętych w 2019 roku.
Czytaj więcej
W ubiegłym roku wartość eksportu polskiej motoryzacji po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 50 mld euro, sięgając 50,3 mld euro. – We wszystkich miesiącach ubiegłego roku, za wyjątkiem września, dynamika eksportu była dwucyfrowa – zaznacza Orłowski. Dzięki temu całoroczna wartość eksportu branży była o ponad jedną czwartą wyższa niż rok wcześniej. Wzrost nastąpił w 12. z 14. analizowanych grupach produktów motoryzacyjnych (obie grupy, gdzie eksport zmalał, związane są ze sprzedażą opon. Niezmiennie od lat najważniejszym motoryzacyjnym partnerem pozostają Niemcy (kierowanych na ten rynek jest 35,9 proc. całego eksportu branży). Sprzedaż do naszego zachodniego sąsiada była w 2023 r. o 28,1 proc. wyższa niż w 2022 r. Na kolejnych miejscach znalazły się: Francja (8,9 proc. całości eksportu, wzrost o 42,7 proc.), Czechy (7 proc., wzrost o 33,9 proc.) oraz Włochy (6,2 proc., 31,6 proc.).
Eksport aut osobowych i dostawczych wyraźnie przyspieszył
Ubiegły rok okazał się kolejnym okresem wzrostu sprzedaży akumulatorów litowo-jonowych, których za granicę wyekspediowaliśmy za 11 mld euro, o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. Jednak dynamika eksportu tego segmentu topnieje: na … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS