A A+ A++

Podwyżka danin nie pomoże wyjść z kryzysu. Biznes apeluje o wstrzymanie niekorzystnych zmian.

Polski Ład ma przynieść korzyści podatkowe 18 mln osób. Jednak dla wielu firm będzie oznaczał podwyżkę obciążeń. Środowisko przedsiębiorców apeluje do rządu o wycofanie się z niekorzystnych dla biznesu zmian.


Czytaj także:

Większość firm straci

– Polska wychodzi obecnie z kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią. Rząd z jednej strony kładzie nacisk na wzrost gospodarczy i inwestycje, w tym przyciąganie zagranicznych inwestorów. Z drugiej strony skrajnie podnosi obciążenia fiskalne. Naszym zdaniem to dwie przeciwstawne strategie, których nie da się pogodzić – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Wyjaśnia, że niekorzystne zmiany, wynikające z braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku, dotkną już pracowników zarabiających powyżej 6 tys. zł brutto. Jednak najbardziej obciążeni zostaną przedsiębiorcy. Specjalista zarabiający 15 tys. zł straci w ciągu roku równowartość miesięcznego wynagrodzenia. Zmiany uderzą przede wszystkim w osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowane stawką liniową 19 proc. Część z nich może zdecydować się na przekształcenie w spółkę kapitałową. To dlatego, że obciążenie fiskalne jednoosobowych działalności będzie podobnej wysokości jak spółek z o.o.

– W takiej sytuacji przedsiębiorcom bardzo trudno planować rozwój biznesu – mówi Przemysław Pruszyński.

Obciążenie menedżerów

– Zmiany podatkowe dotkną przede wszystkim menedżerów i poszukiwanych specjalistów. Można odnieść wrażenie, że inwestycje i ulgi podatkowe dla osób mniej zarabiających mają być sfinansowane przez lepiej zarabiających. To niefortunne rozwiązanie – mówi Anna Misiak, doradca podatkowy, partner w MDDP. – Być może ciekawym rozwiązaniem okaże się ulga na innowacyjnych pracowników. Pytanie jednak, czy będzie ona w stanie zrekompensować nieodliczalność składki zdrowotnej. Czekamy na szczegóły – dodaje.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało w poniedziałek nowe preferencje dla inwestorów. Jedną z nich ma być ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników.

Według Pawła Lewandowskiego, ekonomisty zajmującego się doradztwem biznesowym, przedsiębiorcy z nadzieją patrzą na nowe ulgi inwestycyjne. Jednak większe wrażenie zrobiła na nich zapowiedź wzrostu obciążeń.

– Wielu z nich szuka sposobu na przekształcenie biznesu. A to może oznaczać duży chaos – ostrzega.

Przemysław Ruchlicki, zastępca dyrektora Biura Polityki Gospodarczej w Krajowej Izbie Gospodarczej, zwraca uwagę, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na usługi IT. Jego zdaniem po wprowadzeniu Polskiego Ładu biznes prywatny pozostanie konkurencyjny. Najprawdopodobniej zmiany podatkowe przyczynią się do renegocjacji kontraktów w ten sposób, że podniesione zostaną wynagrodzenia brutto, by kwoty netto odpowiadały tym sprzed zmian. Zachodnim firmom wciąż będzie się opłacało zlecać projekty informatyczne podmiotom z naszego regionu.

Problem będzie miała natomiast administracja publiczna. – Już obecnie specjalista IT pracujący w urzędzie zarabia nawet czterokrotnie mniej niż jego kolega wykonujący te sama zadania w sektorze prywatnym. Podwyżka podatków może więc dodatkowo opóźnić cyfryzację administracji – mówi Przemysław Ruchlicki.

Kto wyjedzie za granicę

Po ogłoszeniu zmian wiele mówi się też o możliwym wyjeździe części specjalistów za granicę. Eksperci zwracają uwagę, że niektóre usługi, np. informatyczne, można świadczyć nie tylko z Polski.

– Trudno zgodzić się z tezą, że nastąpi masowy exodus specjalistów do innych krajów. Jednak część osób poważniej rozważy oferty zatrudnienia od zagranicznych firm. Zwłas … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzczepienia drugą dawką w dowolnym punkcie
Następny artykułPorozumienie wybrało swojego kandydata na RPO! O kim mowa?