A A+ A++

Na tegorocznych targach MSPO (Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego) w Kielcach zaprezentowano nową wersję moździerza samobieżnego RAK M120G. To polska konstrukcja łącząca w sobie najnowocześniejsze rozwiązania zbrojeniowe. Zdradzamy jej szczegóły.

Na targach MSPO mieliśmy okazję zobaczyć po raz pierwszy nowy system wieżowy moździerza M120 na gąsienicowym podwoziu. Oznaczony został jako M120G RAK. To jeden z najnowocześniejszych systemów uzbrojenia polskiej konstrukcji. Jego starsza wersja na platformie kołowej KTO Rosomak już bierze udział w walkach na Ukrainie.

Od kilku miesięcy media spekulowały, że na tegorocznych targach MSPO Huta Stalowa Wola zaprezentuje koncept nowego moździerza, którego zdjęcia już wcześniej krążyły w internecie. Od starszego M120 RAK różni się nie tylko konstrukcją i parametrami, ale także faktem, że został umieszczony na platformie bojowego wozu piechoty Borsuk. Obok tego podczas wystawy można było zauważyć ciekawy szczegół. Umieszczenie na nowej wieży M120 pancerza reaktywnego Pangolin, którego można niejako uznać za rozwinięcie systemu ERAWA znanego m.in. z czołgów PT-91 Twardy.

Nowy RAK dla Wojska Polskiego

Nowy RAK to samobieżny moździerz, mający działać w kompaniach wsparcia, zapewniając ogień bezpośredni w walce z piechotą wroga, wojskami pancernymi czy pozycjami ufortyfikowanymi. Podstawowo ma mieć więc takie same możliwości i role jak kołowy M120 RAK. Jednak bazowanie na wozie Borsuk pozwala mu na zwiększenie możliwości jazdy w ciężkim terenie, zachowując pływalność.

Niemniej największe zmiany dotyczą właśnie wieży, która ma nową konstrukcję. Jak zapewnia Huta Stalowa Wola, wieża pozwoliła zwiększyć długość lufy z 25 do 30 kalibrów, co może zapewnić większy zasięg ostrzału. Co ciekawe została zwiększona szybkostrzelność z 6-8 do 10-12 pocisków na minutę. Cały moduł uzbrojenia jest zdalnie sterowany i posiada inne rozmieszczenie załogi. 

Podstawowo M120G RAK może strzelać takimi samymi pociskami co poprzednik. Co jednak ciekawe obok na stoisku firmy MESKO pokazany był pocisk precyzyjnego rażenia APR-120, który posiada naprowadzanie laserowe. W przyszłości może zostać użyty przez moździerze RAK. Sam pojazd M120G RAK można odbierać jako pokaz możliwości rozwojowych Huty Stalowa Wola, wraz ze zbliżającym się wprowadzeniem do służby wozów BWP Borsuk.

Moździerz RAK z nowym pancerzem

Oglądając M120G RAK uwagę zwrócił tył wieży, gdzie za drzwiami przedziału amunicyjnego znajdują się kostki pancerza reaktywnego Pangolin. To rozwiązanie mające zwiększyć bezpieczeństwo załogi. Na targach M120G ma pancerz ustanowiony w kilku miejscach (obok tyłu wieży, … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВ Германии пару обвинили в убийстве двух украинок и краже ребенка
Następny artykułИмела ритуальное значение для шахтеров: ученые исследовали древнее мегалитическое сооружение в Казахстане