Polscy eksporterzy zmagają się z wieloma przeszkodami, a do tego wciąż pojawiają się nowe, takie jak brexit i koronawirus, który już wpłynął na światowy handel.
W 2019 r. eksport polskich towarów osiągnął kolejny rekordowy wynik. Eksport towarowy wyrażony w euro wyniósł 235,8 mld, a import 234 mld euro. Oznacza to wzrost w eksporcie o 5,5 proc., a w imporcie o 2,6 proc.. Dodatnie saldo wyniosło 1,8 mld euro. Wyrażając dane eksportowe w euro można od razu przypomnieć o stałej bolączce eksporterów i importerów, a więc wahaniach kursów walut. To że ryzyko kursowe jest jedną z największych bolączek nie dziwi, bo handlujemy głównie we wspólnej walucie europejskiej oraz w drugiej kolejności w dolarach amerykańskich. Ryzyko kursowe objawia się szczególnie w sytuacji, gdy eksporter jest związany stałą ceną sprzedaży.
CZYTAJ TAKŻE: Ubezpieczenia eksportowe nie są drogą fanaberią
Czarna Księga
Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego największy udział w eksporcie ogółem Polska ma z krajami rozwiniętymi – 86,6% (w tym z Unią Europejską 79,8%), a w imporcie – 65,5% (w tym UE 57,7%). Jednak nawet handel z innymi państwami – członkami UE przysparza polskim przedsiębiorcom niemało kłopotów. Za wskazanie barier w wewnątrzwspólnotowej współpracy wzięło się na początku br. Ministerstwo Rozwoju. Resort przygotował Czarną Księgę barier, na które polskie firmy napotykają w państwach UE. Należą do nich m.in.: dodatkowe wymogi certyfikacyjne, częste i ponadmiarowe kontrole, a także utrudniony dostęp do informacji. Inne bariery to np. nieuzasadnione kary za brak dokumentów czy obowiązek posiadania przez firmę transportową przedstawiciela. Meblarzom, a więc jednemu z wiodących polskich sektorów eksportowych, przeszkadzają też różne regulacje krajowe dotyczące emisji formaldehydu z mebli.
CZYTAJ TAKŻE: Dla biznesu Afryka już nie jest dzika
– Czarną Księgę przygotowaliśmy z myślą o przedsiębiorcach, którzy borykają się z uciążliwościami na rynkach państw unijnych. Pozwoli im zidentyfikować i nazwać bariery w prowadzeniu działalności na rynkach unijnych. Zależy nam na tym, aby polscy przedsiębiorcy, jeśli dotkną ich nieuzasadnione ograniczenia, korzystali z dostępnych narzędzi, takich jak system SOLVIT. Pomaga on przedsiębiorcy w rozwiązywaniu problemów urzędowych w innych państwach członkowskich. Podobnie jak skarga do Komisji Europejskiej, z której chętnie korzystają przedsiębiorcy z pozostałych państw UE – mówi Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.
Działania resortu mają charakter konsultacyjny. Wnioski z konsultacji trafią na biurko Thierriego Bretona, unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego pochodzącego z Francji.
Co wynika z ankiet
Wyniki badania ankietowego Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) pokazują, że polscy eksporterzy często i dotkliwie doświadczają różnego rodzaju barier. Dzieje się tak zarówno na rynku unijnym, jak i na tzw. rynkach trzecich, a więc poza UE. Badanie przeprowadzono przez PIE pod koniec 2019 r. adresowane było do producentów – eksporterów z sekcji przetwórstwa przemysłowego.
Regulacji dyskryminacyjnych i barier nieformalnych ograniczających możliwości prowadzenia biznesu na rynkach UE doświadczyło 8 proc. respondentów ankiety PIE, a na rynkach pozaunijnych nawet 14 proc. Jak podkreślają eksperci PIE oznacza to, że prawie co dziesiąty polski eksporter doświadczył dyskryminacji na jednolitym rynku unijnym.
CZYTAJ TAKŻE: Eksport poza UE nie taki straszny jak go malują
Badani eksporterzy najczęściej uskarżają się na takie bariery jak: przywiązanie klientów do rodzimych firm i marek, szczególne wymogi dotyczące warunków transportu, magazynowania itd. oraz umowy na wyłączność posiadane przez rodzimych producentów. Bariery te odczuwa ok. 30 proc. ankietowanych przez PIE.
Koronawirus uderza
Teraz eksporterom i importerom przychodzi się mierzyć z kolejnym problem – koronawirusem. Teoretycznie i praktycznie w 2020 r. do czasu wybuchu epidemii w Chinach można było spodziewać się dalszego wzrostu naszego eksportu i kolejnego eksportowego rekordu. Pojawienie się koronowirusa stawia jednak ten optymizm pod znakiem zapytania zważywszy, że główne ogniska choroby to: Chiny, a w Europie Włochy, Niemcy i Francja, a więc kraje, z którymi handlujemy najwięcej. Niemcy zajmują pozycję nr 1 zarówno w naszym eksporcie i imporcie, Francja miejsce nr 4 w eksporcie i nr 6 w imporcie, Włochy odpowiednio pozycję nr 5 (zarówno w eksporcie, jak i imporcie), a Chiny pozycję nr 2 w imporcie.
– Jeśli chodzi o wpływ na nasz kraj to sprzedaż do Chin stanowi tylko 1 proc. całkowitego eksportu towarów z Polski. Z tego więc względu spadek popytu ze strony chińskich importerów nie będzie miał dużego wpływu. Większy negatywny efekt może wystąpić w przypadku naszej sprzedaży do Niemiec, dla których Chiny są trzecim rynkiem eksportowym. Tutaj polskie przedsiębiorstwa, będące częścią łańcuchów dostaw niemieckich producentów, mogą odnotować spadek zamówień. A warto przypomnieć, że eksport do Niemiec to prawie 28 proc. polskiego eksportu ogółem – mówi Tomasz Ślagórski, wiceprezes KUKE.
CZYTAJ TAKŻE: Ślagórski: Koronawirus może negatywnie wpłynąć na wymianę handlową z Niemcami
W Państwie Środka epidemia koronawirusa zakłóciła łańcuchy dostaw i uderzyła w działalność gospodarczą w całym kraju. Eksport Chin zmalał o 17,2 proc. w dolarach w styczniu i lutym br. Import zaś spadł o 4 proc. W pierwszych dwóch miesiącach roku Chiny odnotowały deficyt handlowy w wysokości 7,1 mld dolarów. Dla przypomnienia Chiny to największy eksporter i importer na świecie, zaś Niemcy plasują się na pozycji nr 3 jeśli idzie o światowy eksport.
Brexit w cieniu
Dla polskich eksporterów ważne pozostaje też wyjście Wielkiej Brytanii z UE, choć w świetle koronawirusa temat ten zszedł na dalszy plan. Zjednoczone Królestwo to kraj nr 3 w naszym eksporcie (po Niemczech i Czechach). W 2019 r. wartość eksportu na Wyspy wyniosła 14,1 mld euro i stanowiło to 6% ogółu wysyłki polskich towarów zagranicę.
– Możemy spodziewać się mocnego ograniczenia eksportu do Wielkiej Brytanii. Poza stawkami celnymi na wymianę handlową wpływ mogą mieć również ograniczenia pozataryfowe takie jak kontrol … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS