A A+ A++

Lista polskich budynków opatrzonych tytułem „najpiękniejszy na świecie” systematycznie się wydłuża. Tym razem trafił na nią From the Garden House – jednorodzinny dom, zaprojektowany w pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. Budynek zwyciężył w konkursie na najpiękniejszą realizację 2021 roku, ogłoszonym przez prestiżowy magazyn „Archello”.

Zwykle proces projektowania jednorodzinnego domu zaczyna się od obiektu. Analizuje się potrzeby i gusta mieszkańców, budżet inwestycji, rozmiar działki i wygląd otoczenia. Tworzy się projekt, następnie wciela koncepcję w życie. Na działce wyrastają mury, a kiedy udaje się już przykryć je dachem, przychodzi czas na wykończenie i wyposażenie wnętrza.

Następnie wprowadzają się mieszkańcy. Z okien nowego domu patrzą na ogród. Często jest to niewesoły widok – działka, do niedawna będąca placem budowy, nie przypomina wymarzonej przestrzeni do rekreacji. Bywa, że nie przypomina jej bardzo długo – brakuje czasu, pomysłu, pieniędzy, a potem już człowiek jakoś przestaje te niedostatki zauważać. Po prostu się przyzwyczaja.

From the Garden House: Od ogrodu do domu

W przypadku From the Garden House było jednak inaczej. I to zupełnie, bo w tym założeniu to ogród powstał wcześniej niż budynek. Przyszli właściciele domu pojawili się w KWK Promes z gotowym projektem ogrodu, będącym już na zaawansowanym etapie realizacji i poprosili, by wkomponować w niego budynek mieszkalny.

 “Choć wydawało się to szaleństwem, podjęliśmy się tego wyzwania. Zaczęliśmy projektować” – cytuje Roberta Koniecznego “Gazeta Wrocławska” –  “Będąc tam na miejscu zobaczyłem miękko poprowadzoną drogę prowadzącą do domu. To mnie zainspirowało. Pociągnąłem kilka kresek więcej. Ta miękka droga zamieniła się w parter tego budynku, który tak się miękko kształtuje. Fajnie, że się tak miękko kształtuje, bo wydziela poszczególne strefy – dojazd, nisze na tarasy i pół atrium do którego wchodzi zieleń. Na to wszystko położona jest czysta, kubiczna biała forma z piętrem sypialni i znajdująca się tam galerią sztuki. Właścicielom zależało na tym, żeby ten dom był najprostszy i uspokajał chaos przestrzenny panujący wokół”.

Mimo, że o wiele łatwiejszym rozwiązaniem byłoby usunięcie roślin i posadzenie ich na nowo po zakończeniu budowy, KWK Promes nie zdecydowała się na to rozwiązanie z dwóch powodów. Pierwszym była ekologia – jeśli można uniknąć niszczenia roślin, należy to robić. Drugim estetyka – rośliny rosną o wiele dłużej niż trwa budowa domu, mieszkańcy musieliby więc czekać długie lata nim ogród osiągnąłby wymarzoną przez nich formę.

Szacunek dla przyrody w tym projekcie realizuje się również na inne sposoby – From the Garden House harmonijnie wtapia się w otoczenie,  zdając się być integralną częścią krajobrazu, a funkcjonujący w nim system zasilania i ogrzewania oparty jest na odnawialnych źródłach energii.

Nietypowa natura, czyli architektura Roberta Koniecznego

From the Garden House to projekt, który łączy dwie cechy, charakterystyczne dla prac Roberta Koniecznego. Pierwszą z nich jest umiejętność realizacji nietypowych projektów, wobec których stawiane są wymagania znacznie odbiegające od tych standardowych. Drugą zaś – zdolność do wpisywania owych realizacji w przestrzeń w taki sposób, że zdają się one być naturalnymi elementami krajobrazu. Tworzone przez niego bryły wynurzają się z ziemi (Dom Aatrialny), chowają pod nią (Dom Ukryty), otwierają na promienie słoneczne (Dom Otwarty) lub wręcz przeciwnie – gdy zachodzi potrzeba, szczelnie zamykają swe wnętrze, niczym żywe stworzenie chroniące się w skorupie w obliczu niebezpieczeństwa (Dom bezpieczny).

Splot tych dwóch elementów nie raz został doceniony przez polskich i zagranicznych krytyków architektury. Robert Konieczny był wielokrotnie nominowany do nagrody Miesa van der Rohe, w 2011 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury, w 2016 roku jego Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie otrzymało tytuł The World Building of the Year World Architecture Festival 2016 oraz m.in. nagrodę European Prize for Urban Public Space, w 2017 stworzona przez niego Arka, została  uznana Najlepszym Domem w ogólnoświatowym konkursie Wallpaper Design Awards. To tylko kilka z bardzo długiej listy wyróżnień.

From the Garden House wyróżniony przez Archello – kolejny polski sukces

Teraz owa lista wydłużyła się o kolejną pozycję – jest nią wyróżnienie w konkursie Archello Best od 2021, czyli przeglądzie najpiękniejszych budynków z całego świata, organizowanym przez prestiżowy magazyn Archello.

“Mając za punkt wyjścia ogród, stworzyliśmy rodzaj architektury tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą, stając się częścią ekosystemu. Dom splata się z zielenią, wykorzystuje energię z otoczenia i jej odnawialnych źródeł, ale także oddaje ją środowisku. Architektura żyje w pełnej zgodzie z naturą” – cytuje Archello twórców From the Garden House.

From the Garden House znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego. Jego dokładny adres nie jest znany – właścicielom zależało na tym, by ich niezwykły dom pozostał prywatną przestrzenią.

Warto dodać, że From the Garden House to kolejny budynek mieszkalny z Polski, który w ostatnich miesiącach zyskał doceniony w międzynarodowym konkursie. We wrześniu Małopolska Chata Podcieniona (BXB Studio Bogusław Barnaś) zwyciężyła w konkursie Global Architecture & Design Awards 2021, w grudniu zaś Villa Reden w Chorzowie (Franta Group) otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie Eurasian Prize, będącym przeglądem najbardziej interesujących europejskich i azjatyckich projektów.

Wszystkie trzy realizacje różnią się kubaturą, kształtem i zakresem inspiracji. Łączy je jednak stosunek do otoczenia  – świadomy, pełen szacunku,  przyznający pierwszeństwo naturze i tradycji. Taki, jaki powinien cechować architekturę przyszłości. 

Zobacz również:

Polska willa z prestiżową nagrodą

Wybrano najpiękniejszą rezydencję świata. To chata podcieniowa w Małopolsce

Wielkie sprzątanie w małym mieście


Styl.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMicrosoft potwierdza: Doszło do ataku hakerskiego na ukraińskie strony rządowe
Następny artykułDzisiaj, rozegrano kolejne mecze Nakielskiej Halowej Ligi Piłki Nożnej – wyniki