A A+ A++

Jeśli lubisz dobry design w domu i cenisz sobie projekty polskich artystów, to mamy kilka gustownych naczyń z ceramiki i szkła. To formy niebanalne, które w ciekawy sposób łączą nowoczesną stylistykę ze wzornictwem z przeszłości. Wazony i pojemniki inspirowane gorsecikową mozaiką sprzed lat oraz naczynia stołowe przypominające te z lat 60. ubiegłego wieku to stylowa ceramika, która pięknie ozdobi każde wnętrze. Natomiast szklane formy w postaci różnorodnych kieliszków podkręcą smak każdego trunku, a kryształowe pojemniki z drewnianą pokrywką, stylowo i dobrze posegregują sypkie produkty spożywcze i różne drobne akcesoria. Wszystkie te designerskie perełki wpisują się w trendy 2021 roku. To ceramika i szkło, które warto mieć w domu.

Talia – wazony i pojemniki inspirowane “gorsecikami”, kultową mozaiką sprzed lat

Polski design na stół. Ceramika Zaczyn i Grynasz Studio, która nawiązuje do kultowych ‘gorsecików’. Fot. Musthave.lodzdesign.com

“Gorseciki”, czyli płytki ceramiczne o charakterystycznych wcięciach, dawniej zdobiły wiele wnętrz przedwojennych kamienic, sklepów i lokali usługowych w Polsce. Choć w różnych częściach kraju istniały pewne różnice w stylu ich układania. W północnej Polsce dominowały geometryczne wzory, na południu – fantazyjne i kolorowe aranżacje, a dziś próbujemy odtworzyć to, co było modne kiedyś. Maja Ganszyniec i Ceramika Paradyż stworzyły na przykład kolekcję gorsecikowych płytek o nazwie Modernizm.

Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz i Małgorzata Ćwiek zaprojektowali wazony i pojemniki, które nawiązują kształtem do gorsecikowych posadzek. Ich ciekawa forma pozwala na tworzenie większych kompozycji w różnych kolorach. Za produkcję odpowiada marka Zaczyn. 

Bolesławiecka ceramika w stylu lat 60.

Zakłady Ceramiczne Bolesławiec to jedna z najbardziej znanych wytwórni ceramiki kamionkowej w Polsce, która istnieje od 1950 roku. Ich ręcznie formowane i bardzo praktyczne naczynia ze stylowymi deseniami, które tworzone są metodą stempelkową, mają wielu fanów na całym świecie. Bolesławiecka ceramika z kolorowymi wzorami nie tylko zdobi jadalnie, ale świetnie sprawdza się w trudnych, kuchennych warunkach – jest odporna na wysoką temperaturę i można ją myć w zmywarce. To kamionkowe wyroby, które powstają  z gliny z dodatkiem piasku kwarcowego i szamotu, które poddawane są obróbce w piecu. 

Jednym z najnowszych hitów bolesławieckiej ceramiki jest kolekcja Lata 60., którą zaprojektowała Magdalena Gazur – główny projektant Manufaktury w Bolesławcu. To prosta forma i wzory, barwy kobaltu i żywej czerwieni, które nawiązują do wzornictwa z lat 60. i 70. XX wieku. Zestaw składa się z dwóch filiżanek ze spodkiem, dwóch kubków i dzbanka. Choć artystka planuje go również powiększyć, m.in. o talerzyk deserowy, mlecznik, mały imbryk i wazonik. 

Fascynują mnie geometryczne formy, rytmy w zdobieniach, pewien ukryty ład, porządek i oczywiście technologia tworzenia […] Przy tak kameralnych projektach istnieje możliwość pogłębionego studium kształtu i proporcji, na czym bardzo mi zależało w tym projekcie. Istotna jest również funkcja i ergonomia samych obiektów. To nie mają być kolejne elementy wystroju wnętrza, ale przede wszystkim przedmioty użytkowe, stosowane na co dzień, jednakże posiadające wartość estetyczną. 

– wyjaśniła Magdalena Gazur.  

Typowy Kot i Ptaszek Staszek. Poznaj najsławniejsze zwierzaki Internetu

W polskim designie jest również miejsce na humor, dlatego w zestawieniu znalazły się kubki ze śmiesznymi rysunkami polskich artystów. 

Takich dwóch nie jest ławo spotkać! Chyba, że jest się stałym bywalcem mediów społecznościowych. Typowy Kot i Ptaszek Staszek to najzabawniejsze i najbardziej influencerskie zwierzaki Polski. Ich zabawne prawdy życiowe drukowane na kubkach oraz innych dekoracjach domu, podbiły Internet i zrobiły z nich prawdziwych celebrytów. To świetne postacie, które zawsze wiedzą co powiedzieć, w dodatku robią to z dobrym humorem. Typowy Kot wie kto jest najważniejszy w domu, to też autor bestsellerowego poradnika pt. „Typowy Kot, czyli jak wytrzymać z ludźmi”. Natomiast Ptaszek Staszek to specjalista od doradzania, którego stworzył Piotr Jedliński – polski ilustrator, grafik i rysownik.

Co myśli najbardziej Typowy Kot i co mówi najzabawniejszy ptak Internetu, czyli Ptaszek Staszek? Zobaczcie! 

Ptaszek Staszek.Ptaszek Staszek. Fot. PTASZEKSTASZEK.PL

Kieliszki Księżycowe

To autorska kolekcja pięknych kieliszków z dmuchanego szkła, którą stworzyła Aleksandra Kujawska. Swoim kształtem nawiązują do różnych faz księżyca – mocna, stożkowata nóżka kontrastuje z subtelną, kulistą czarką kielicha, który ma różne wielkości. Szkło jest też barwione.

Kieliszki Księżycowe, które zaprojektowała Aleksandra Kujawska.Kieliszki Księżycowe, które zaprojektowała Aleksandra Kujawska. Fot. Łódź Design Festival

Dostępne są cztery rodzaje Kieliszków Księżycowych o różnych pojemnościach – do wina czerwonego, białego, szampana oraz wódki lub nalewki. Szkło można też zamówić w różnych kolorach, m.in. żywej zieleni, ciemnozielonym, dymnym, transparentnym.

Primitivo – szkło o wyrafinowanej prostocie

Podstawowe kształty geometrii i nawiązanie do wzornictwa z przeszłości, można dostrzec na szklanych bryłach, które zaprojektował Jan Kochański, a wyprodukowała polska marka Krosno Glass. Primitivo to również nazwa szczepu winogron, dlatego sama kolekcja oferuje tak wiele różnych kieliszków do wina, ale też do koniaku, szampana, martini i mocniejszego alkoholu. Są też szklanki o różnych pojemnościach, a także karafka, ponieważ kolekcja szkła Primitivo jest na każdą okazję. To praktyczny i niezwykle estetyczny dodatek do codzienności. 

Kryształowe pojemniki z Huty Szkła Julia

Kiedyś jej wyroby zdobiły nie tylko zwyczajne domy, ale rezydencje rodów królewskich i arystokratycznych nie tylko w Polsce, ale w całej Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Huta Szkła Julia, której obecna nazwa istnieje od 1958 roku, a pierwsza produkcja kryształów w hucie Josephine sięga 1842 roku, dziś tworzy szklane kolekcje, które nadal cieszą się ogromną popularnością w Polsce oraz za granicą. Wszystkie produkty powstają w  starych murach piechowickiej huty Fritza Heckerta, którą w 1923 roku połączyła swoją działalność z hutą Josephine ze Szklarskiej Poręby. Po upadłości w 1999 roku, kiedy Huta Szkła Julia trafiła w ręce Amerykanów, w 2006 roku przejęła ją jedna z polskich rodzin, która z sukcesem ponownie wznowiła produkcję szkła kryształowego. 

Kryształowe pojemniki z bukowymi pokrywkami, które zaprojektowała Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz dla Huty Szkła Julia, zostały nagrodzone m.in. w konkursie “must have 2020”, który co roku organizuje Łódź Design Festival. Mają ciekawy design i są bardzo funkcjonalne, można w nich przechowywać rozmaite przyprawy i produkty sypkie, a także kosmetyki i drobiazgi. Ponadto dostępne są w trzech wzorach. 

Ceramikę i szkło od polskich artystów warto też kolekcjonować. W przyszłości może się okazać, że to bezcenny design, który warty jest krocie. Polskie projekty nie raz udowodniły, że zasługują na miano ikon wzornictwa. Z polskiego designu na stół od lat jesteśmy szczególnie dumni, ponieważ nasza ceramika i szkło to piękne, funkcjonalne i solidne przedmioty użytkowe, których forma często balansuje na pograniczu sztuki i designu, zdobiąc domy wielu pokoleń. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGmina Zambrów zimą w obiektywie Tadeusza Krasowskiego
Następny artykułHyperscreen – kino domowe MBUX Mercedesa