Herbaciane zwyczaje. Jak się pije herbatę w różnych krajach?
Jak się pije herbatę w Polsce? fot. Shutterstock
Ojczyzną picia herbaty są Chiny – spożywa się tam przede wszystkim zieloną herbatę. Chińczycy przygotowują ją w specjalnych dzbankach, zalewają wodą i przykrywają, by dobrze naciągnęła. W Japonii parzenie herbaty przypomina prawdziwą ceremonię – wiąże się to z kulturą buddyjską. Gorący napój parzy się w specjalnym pawilonie herbacianym, który znajduje się w ogrodzie – przed wejściem należy umyć ręce i wypłukać usta. Na południu Niemiec rządzi tzw. bawarka, czyli herbata z mlekiem. W Rosji spożywa się mocną, czarną herbatę, a w Szkocji dodaje się do niej whisky i cukier. Popołudniowa herbata kojarzy się bez wątpienia z Anglią. Piąta po południu to idealna pora na filiżankę naparu i przekąskę dla wielu Brytyjczyków. Tam również rzadko obędzie się bez mleka.
A jak to wygląda w Polsce? Z badania przeprowadzonego przez markę Czas na herbatę wynika, że Polacy traktują picie herbaty jako ważny element w codziennym życiu. 32 proc. respondentów zadeklarowało, że parzy ją dwa razy dziennie, a 22 proc, – cztery lub więcej razy. Największą popularnością wśród Polaków cieszy się zielona herbata (50 proc.), drugie miejsce zajmuje czarna – z wynikiem 43 proc.
Okazuje się że picie herbaty to swego rodzaju rytuał, który mogą urozmaicić porcelanowe naczynia. Przedstawiamy wyjątkowe propozycje z kolekcji polskich marek. Oto nasze typy!
Zwierzaki z lasu deszczowego, czyli porcelanowe kubki for.rest
Design po polsku fot. Instagram for.rest
Nasza pierwsza propozycja to leśna porcelana z kolekcji polskiej marki for.rest. Warto zwrócić uwagę na pojemne kubki, które będą idealne na ulubioną herbatę w jesienny wieczór. To również świetny pomysł na prezent pod choinkę – zwłaszcza, że kubki oraz filiżanki można personalizować. W ofercie znajdziemy nie tylko porcelanę. Oprócz kubków, talerzy i dzbanków z ręcznie malowanymi zdobieniami, dostępne są również rośliny, doniczki a także zestawy aromatycznych herbat.
Wszystko zaczęło się od pięciu leśnych zwierzaków, kartonu kubków i krakowskich targów rzemiosła
– mówi Dagmara Malaca, założycielka for.rest. W czasie studiów na Politechnice Krakowskiej Dagmara stworzyła kubki z motywem zwierząt dla koleżanki. Widniały na nich: miś, lis, jeleń, sowa i szop. Prezent bardzo się spodobał, dlatego założycielka marki postanowiła pokazać je na krakowskich targach rzemiosła. W kilka godzin sprzedała wszystko. Początkowo pracownia znajdowała się w jednym pokoju w mieszkaniu studenckim, teraz mieści się na warszawskim Mokotowie – pełni też funkcję kawiarni i kwiaciarni.
Projekty ENDE cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie
Ceramika fot. ENDE
Kolejna polska marka którą warto znać nazywa się ENDE ceramics. To studio założone przez projektantów i absolwentów ceramiki na ASP we Wrocławiu – Natalię Gruszecką i Jakuba Kwarcińskiego. Funkcjonalność, oryginalna forma oraz wysokiej jakości materiały charakteryzują projekty tej polskiej marki. Miłośnikom dobrego designu wpadnie w oko minimalistyczny kubek z delfinem – grafika autorstwa Beaty Rojek została własnoręcznie naniesiona przez artystkę. Został wykonany z porcelany, a eleganckiego wyrazu dodaje złoty pasek w środku. Będzie idealny na herbatę, czarną kawę lub małe latte.
Produkty ENDE są dostępne w popularnych sklepach internetowych. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem na świecie – są sprzedawane m.in. w Europie, Stanach Zjednoczonych czy Australii.
Kasia, Bartek i syn Aleks – rodzinna firma ILLU, która tworzy wyjątkowe kubki
Kubki fot. ILLU
W naszym zestawieniu znalazło się też miejsce dla porcelanowych kubków ILLU. To niewielka i rodzinna firma, którą tworzą Kasia, Bartek i syn Aleks.
Nie stoją za nami wielkie fabryki, linie produkcyjne, firmy marketingowe itp. Wszystkiego pilnujemy sami
– deklarują założyciele ILLU. Tę polską markę cechuje designerski projekt (zazwyczaj przedstawiający postaci) trwały nadruk oraz możliwość personalizacji – to wszystko za rozsądne pieniądze. Duży plus za opcję Kreator kubka, w którym można wybrać kolor oczu, długość włosów czy ubiór postaci oraz możliwość personalizacji projektów – można wpisać na przykład swoje imię. To wszystko sprawia, że kubki są “szyte na miarę”. Dodatkowo wiele wzorów posiada nadrukowane hasło motywacyjne, które można dopasować do swoich potrzeb. ILLU to 12 kolekcji kubków – znajdziemy wśród nich m.in. linię Fashion, Girls, Friends czy Girl Power. Świetnie sprawdzą się jako prezent pod choinkę. Zobaczcie nasze propozycje!
Kubki z nadrukami komiksowymi i rysunkowymi – kolekcja Rynn Rysuje
Zabawne nadruki fot. Instagram Rynn Rysuje
Ostatnia propozycja to kubki z nadrukiem rysunkowym autorstwa Rynn Rysuje. Ich twórczyni Katarzyna Gabrysz to doskonała obserwatorka życia – jej rysunki dotyczą zabawnych (ale prawdziwych!) sytuacji z życia codziennego każdego z nas. Nasz faworyt to kubek z napisem: Jeśli nie chcesz mojej zguby, kofeiny daj mi luby. Jesteśmy przekonane, że rozweseli o poranku.
Kubki z kolekcji Rynn Rysuje są wykonane z błyszczącej ceramiki. Będą idealne na kawę lub herbatę. To również świetny pomysł na upominek dla bliskiej osoby. Ich ceny wahają się od 30 zł do 50 zł. Więcej propozycji znajdziesz tutaj!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS