Jedno z nich powstało niedawno, bo na początku października, w Sokółce. Odbyło się tu już drugie spotkanie.
– Starosta Piotr Rećko, użyczył nam pomieszczeń należących do samorządu. Z Klubu Senior+ korzystamy w soboty. Dlatego, że wszystkie mamy ukraińskie pracują, a dzieci chodzą do szkoły, więc zostaje nam tylko sobota, kiedy mogą oni przychodzić. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że uczestniczą w tych spotkaniach bardzo chętnie i licznie. Wręcz zaskoczyła nas tak duża frekwencja dzieci i młodzieży – opowiadała Lila Micun, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Sokółce.
Tak duże zainteresowanie zajęciami potwierdza potrzebę działania Centrum. Przychodzą tu całe rodziny ukraińskie przebywające w Sokółce – dzieci, młodzież i osoby dorosłe, które mogły pobyć wśród rodaków i zapoznać się z założeniami i działaniami prowadzonymi w CI w Sokółce .
Sokólskie CI ma za sobą już drugie zajęcia kreatywne dla dzieci i kolejną lekcję języka polskiego dla dorosłych. W tym roku jest to pięćdziesięciogodzinny kurs. W roku przyszłym będzie kontynuowany, jeżeli nadal będą chętni. CI oferuje też porady psychologa.
– To są niestety rodziny z dużym stresem, po traumatycznych przeżyciach dlatego chcemy im pomóc za pośrednictwem psychologów. Z resztą takie są założenia projektu, aby tego typu pomoc u nas otrzymały. Mamy już cały grafik zajęty przez osoby chętne na spotkania ze specjalistami, zapisują się też na kolejne miesiące – relacjonuje Lila Micun.
CI w Sokółce zamierza rozszerzyć działalność, ponieważ kierownictwo Centrum uważa, że pakiet zajęć przewidziany na rozpoczęcie działalności, nie jest wystarczający. Już został złożony kolejny projekt do Zarządu Głównego PCK, na wzmocnienie integracji.
– Chcemy to dalej kontynuować i rozwijać, bo na ten moment mamy w Sokółce przynajmniej 64 osoby z Ukrainy (to te zapisane w rejestrach). Być może są jeszcze takie, o których nie wiemy i po nagłośnieniu informacji o Centrum, zgłoszą się do nas. Najmłodsi uczestnicy zajęć mają od 3 do 16 lat. Pozyskaliśmy pieniądze na zakup gier planszowych, akcesoriów do zabaw ruchowych, materiałów plastycznych. Zajęcia prowadzi doświadczona osoba, wszyscy są bardzo zadowoleni, że mogą tu przebywać i wspólnie spędzać czas. Nie mam wątpliwości, że nasze Centrum spełni swoją rolę – z satysfakcją podsumowuje prezes oddziału rejonowego PCK w Sokółce.
Centra będą też w Suwałkach, Łomży i Hajnówce. CI to miejsca, w których osoby zmuszone opuścić swój kraj z uwagi na toczącą się wojnę, znajdą różnego rodzaju wsparcie i pomoc w odnalezieniu się w trudnej sytuacji i w nowym kraju.
W każdym z tych miejsc będzie prowadzona nauka języka polskiego, zaplanowano też spotkania z psychologiem, zajęcia kreatywne dla dzieci oraz różnego rodzaju spotkania integracyjne, m.in. wigilijne, wielkanocne, z okazji Dnia Kobiet,ogniska i pikniki, warsztaty.
Ponadto Lila Micun planuje w Sokółce zorganizować kursy pierwszej pomocy, co zgłosiła już we wniosku.
Środki na utworzenia CI pochodzą z projektu finansowanego z pieniędzy PCK pozyskanych w zbiórkach #napomocUkrainie. W Białymstoku Centrum Integracji dla uchodźców z Ukrainy działa od 2022 r.
Patrycja A. Zalewska-Poskrobko
Fot. Oddziału Rejonowego PCK w Sokółce
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS