To już drugi raz, kiedy Szustkowski wspiera rząd Gambii. W 2014 roku udzielił pomocy służbie zdrowia zachodnio-afrykańskiej republiki, będącej w bardzo trudnej sytuacji podczas wybuchu epidemii Eboli. Wówczas wirus okazał się tragiczny w skutkach – zarażonych zostało 30000 osób, a ponad 11000 zmarło w Afryce Zachodniej.
„Jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia Gambii. Nasze działania staramy się konsultować z delegaturą WHO w Polsce, a transport pomocy szykowany jest na najbliższe tygodnie. Czekamy na przygotowanie materiałów przez polskich producentów” – informuje Robert Szustkowski.
W ramach specjalnego transportu humanitarnego do Gambii trafi 100 profesjonalnych zestawów i wyposażenia dla potrzeb personelu medycznego, który ma zajmować się opieką nad osobami zarażonymi. Zestawy pochodzą od polskich producentów i obejmują specjalistyczny sprzęt medyczny, ubiory, maski. Całość została sfinansowana ze środków własnych.
„Szybkość, z jaką rozprzestrzenia się wirus nCoV, zmusza wiele krajów afrykańskich do akcji prewencyjnej. Stąd moja inicjatywa, która może pozwolić rządowi Gambii na zapobieganie tragicznym w skutkach efektom tej choroby w jednym z najbardziej potrzebujących państw na kontynencie afrykańskim” – dodaje Szustkowski.
Działania z rządem Gambii są odpowiedzią na instrukcje WHO przekazane państwom afrykańskim, sugerujące podjęcie środków zapobiegawczych przed zbliżająca się epidemią. „Prowadzimy badania, które z państw Afryki Zachodniej są najmniej przygotowane do działań prewencyjnych wobec koronawirusa” – dodaje Szustkowski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS