A A+ A++

Polska wezwała w Brukseli do zorganizowania specjalnego szczytu unijnego w formie wideokonferencji ws. sytuacji przy granicy z Białorusią. Apel przekazał unijnym ambasadorom Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś – dowiedziała się PAP ze źródeł unijnych.

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś na spotkaniu ambasadorów unijnej „27” w Brukseli miał przekazać, iż Polska dostrzega pilną potrzebę rozwiązania sytuacji na najwyższym szczeblu politycznym i wzywa do zorganizowania nadzwyczajnego szczytu UE w formie wideokonferencji.

Kolejne sankcje dla Białorusi?

Polski ambasador miał też poinformować, że potrzebne jest silne i trwałe wsparcie polityczne UE w duchu solidarności, a przyjęcie piątego pakietu sankcji wobec Białorusi należy przyspieszyć. Podkreślił również, że UE musi zacząć pracować nad kolejnymi krokami, tak aby Wspólnota była przygotowana na dalszą eskalację.

ZOBACZ: Ukraina. Wiceszef MSW: wzmacniamy granicę z Białorusią, jesteśmy przygotowani na prowokacje

Polski dyplomata przekazał, że Polska z zadowoleniem przyjmuje gotowość wyrażoną przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do zbadania sposobów działań wobec przewoźników lotniczych spoza Białorusi, którzy przyczyniają się do wrogich działań Alaksandra Łukaszenki wobec UE.

Sadoś poinformował unijnych dyplomatów, że obecnie granicę Polski z Białorusią chroni 4000 funkcjonariuszy Straży Granicznej wspieranych przez 12 000 polskich żołnierzy i 1200 policjantów.

ZOBACZ: Szef MON Mariusz Błaszczak: Już około 15 tys. żołnierzy chroni granicę

Z informacji PAP wynika, że na spotkaniu w bardzo ostrych słowach wypowiadali się ambasadorowie Litwy i Łotwy ws. sytuacji na zewnętrznych granicach UE. Ambasador Niemiec z kolei zadał cały szereg pytań Komisji Europejskiej w sprawie tego, co zamierza zrobić w odpowiedzi na kryzys na wschodniej granicy UE. 

zma/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJuż 1 listopada 1918 roku Wierzbnik zakosztował wolności
Następny artykułZnamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim Tarnobrzega!