A A+ A++
Polska wśród trzech krajów udzielających Ukrainie największego wsparcia w stosunku do PKB
Polska wśród trzech krajów udzielających Ukrainie największego wsparcia w stosunku do PKB
fot. Zhou Nan / / Xinhua News Agency

Łotwa, Estonia i Polska prowadzą wśród państw, których pomoc udzielaną Ukrainie zmierzono jej stosunkiem do Produktu Krajowego Brutto (PKB) – wynika z analizy Instytutu Gospodarki Światowej (IFW) w Kilonii. Za ich plecami plasują się Litwa, Norwegia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Według opublikowanej we wtorek aktualizacji rankingu Łotwa – w ramach współpracy bilateralnej z Ukrainą – na pomoc temu państwu przeznacza 0,92 proc. swojego PKB. W przypadku Estonii jest to 0,85 proc., a w przypadku Polski – 0,49 proc. Litwa przeznacza 0,43 proc., Norwegia – 0,38 proc.. USA – 0,25 proc., a Wielka Brytania – 0,24 proc. PKB.

W pomiarze nie uwzględniono darczyńców prywatnych pochodzących z objętych nim krajów, pomocy znajdującym się poza Ukrainą uchodźcom i wsparcia udzielanego poprzez organizacje międzynarodowe.

Polska znajduje się również na drugim miejscu w rankingu mierzącym wartość wysłanej na Ukrainę broni, ustępując jedynie Stanom Zjednoczonym.

Wsparcia o największej wartości Ukrainie udzieliły USA – ponad 53 mld euro, z których większość stanowi pomoc militarna. Na drugim miejscu znalazły się instytucje unijne, w przypadku których największy udział ma wsparcie finansowe. Na trzecim miejscu podium uplasowała się Wielka Brytania ze wsparciem przeznaczanym w głównej mierze na pomoc militarną.

IFW

jbw/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPsychiatra: pacjentów jest dużo, będzie jeszcze więcej. Narastają lęki, jakich dotąd nie było
Następny artykułTake-Two o zakupie Activision przez Microsoft: „to dobra rzecz dla branży”