Eksperci firmy wskazują, że aktualnie na rynku jest sporo zamrożonego kapitału, który inwestorzy już niedługo zaczną wydawać. Na pierwszy ogień pójdą najlepsze powierzchnie biurowe i logistyczne.
Jak przypomniał Daniel Bienias, dyrektor zarządzający CBRE, poprzedni rok na rynku nieruchomości komercyjnych był rekordowy; wartość inwestycji w naszym kraju przekroczyła 7,7 mld euro, co oznacza wzrost o niemal 3 mld w porównaniu do wyniku sprzed dwóch lat.
– Cykl wzrostowy został jednak gwałtownie zatrzymany przez pandemię koronawirusa. Niemniej jednak utrzymujące się środowisko niskich stóp procentowych z dużym kapitałem, który inwestorzy zamrozili w związku z panującą na rynku niepewnością oznacza, że nieruchomości komercyjne są dobrze przygotowane do odbicia – powiedział, cytowany w informacji, Bienias.
Zobacz również
Dodał, że niektóre sektory okazały się odporne na kryzysowe warunki, zwłaszcza biura w najlepszych lokalizacjach oraz magazyny.
Eksperci CBRE spodziewają się odbicia gospodarczego już w drugiej połowie tego roku. “Mimo to skutki epidemii odcisnęły tak silne piętno w pierwszej połowie roku, że cały 2020 zakończymy notując spadki” – informuje CBRE.
Dodano, że z analiz ekonomicznych wynika, że PKB strefy euro skurczy się o 8,3 proc. w br. “Wynik dla Polski, mimo że ujemny, przedstawia się dużo lepiej i wynosi -3,8 proc., co stawia nasz kraj na najlepszej pozycji w całej Europie. Dzięki temu Polska ma szansę szybciej wrócić do stanu sprzed epidemii – w około półtora roku, podczas gdy Europie zajmie to dwa lata” – czytamy.
Zdaniem Bieniasa dobrym zwiastunem dla rynku nieruchomości i inwestycji w Europie są utrzymujące się niskie stopy procentowe. – Należy się spodziewać, że do 2023 roku banki centralne zachowają politykę niskich stóp, co powinno napędzać decyzje inwestorów – mówił.
Według analityków CBRE logistyka okazała się szczególnie odporna na kryzys związany z koronawirusem. Rośnie sekt … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS