A A+ A++

Jak wyglądała polska branża gier w lipcu 2023 roku? Zebraliśmy najważniejsze informacje na temat rodzimych twórców oraz przedstawiliśmy tytuły, które zadebiutowały w minionym miesiącu.

Źródło fot. Midjourney.

i

Spis treści:

Dawno mamy już za sobą czasy, gdy wydanie jednej względnie udanej polskiej gry raz na rok było powodem do świętowania. Teraz rodzimi twórcy znani są z wielu produkcji – od wysokobudżetowych serii pokroju Wiedźmina i Dying Light, przez rozpoznawalne za granicą marki jak Frostpunk i Layers of Fear, po małe hity w rodzaju Darkwood, Zaginięcie Ethana Cartera czy Green Hell.

Oczywiście nie wszystkie polskie tytuły odnoszą sukcesy na miarę Wiedźmina 3. Niektóre gry trafiają tylko do skromnej grupy odbiorców, a inne… cóż, chyba nawet ich twórcy woleliby nie chwalić się nimi w swoich życiorysach. Jak wypadł polski gaming w lipcu?

Techland po chińsku, afera po polsku

Ubiegły miesiąc upłynął bez dużych premier od polskich studiów, ale i tak było o czym mówić. Bez wątpienia najważniejszym tematem lipca było nabycie większościowych udziałów w Techlandzie przez firmę Tencent. Chiński gigant zapowiadał zakupy w Europie, ale chyba nikt nie spodziewał się de facto przejęcia polskiego dewelopera. Inna sprawa, że był to łakomy kąsek, bo w 2022 roku Techland zarobiła więcej niż Grupa CD Projekt.

Powody do zadowolenia ma też firma CI Games: w lipcu wartość jej akcji wzrosła z 5,15 złotego do 6,4 zł. Zapewne to zasługa promowania Lords of the Fallen, w tym prezentacji rozgrywki z 27 lipca. Dało się to zauważyć także na początku sierpnia, również po publikacji gameplaya, aczkolwiek od tamtego czasu wycena CI Games nieco spadła (via Google).

Polska siła - jak radziły sobie nasze gry w lipcu 2023 - ilustracja #1

CI Games zyskuje przed powrotem Lords of the Fallen. Źródło:Hexworks / CI Games.

Gorszy humor mogą mieć fani Grupy CD Projekt, która zapowiedziała zwolnienie około stu osób. Na pocieszenie Cyberpunk 2077 w końcu ma „bardzo pozytywne” opinie na Steamie, co pokazuje, że gra przynajmniej częściowo odzyskała zaufanie graczy.

Z innych wydarzeń warto wspomnieć o:

  1. prezentacji rozgrywki z Niezwyciężonego,
  2. zapowiedzi kosztownego wsparcia Ghostrunnera 2 po premierze,
  3. sukcesie dema House Flippera 2 na Festiwalu Steam Next,
  4. raporcie na temat polskich twórców gier,
  5. oraz, niestety, o aferze wokół Programu Wsparcia Gier Wideo.

Unholy zawodzi, zombie, cyberpunk i kosmiczne wykopki górą

Na polskim rynku lipiec upłynął pod znakiem gier niezależnych. Paradoksalnie potencjalnie największa z tych premier okazała się największym rozczarowaniem. Mowa o Unholy, nad którym od lat pracowało studio Duality, złożone z weteranów branży mających na swoim koncie takie tytuły, jak Painkiller oraz Gears of War.

  1. Niestety, mimo intrygującego pomysłu tytuł przeszedł właściwie bez echa. Grę ocenili nieliczni recenzenci oraz gracze, a i oni uznali, że Unholy to tytuł co najwyżej przeciętny (via Metacritic / Steam).
  2. Problemem okazały się głównie niedoróbki techniczne, z których część usunął patch 1.1 z 3 sierpnia, ale zarzuty padły także po adresem topornej rozgrywki i mało interesującej fabuły. Ledwie 126 opinii na Steamie dwa tygodnie po premierze dobitnie pokazuje nikłe zainteresowanie grą.
Polska siła - jak radziły sobie nasze gry w lipcu 2023 - ilustracja #2

Deadlink to udany debiut dla „grubego” studia. Źródło: Gruby Entertainment /SuperGG.com.

Więcej szczęścia miały trzy inne „indyki” z Polski: twin-stick shooter Yet Another Zombie Survivors, FPS Deadlink oraz symulator kosmicznego górnictwa ?V: Rings of Saturn.

  1. Wszystkie oceniło co najmniej półtora tysiąca użytkowników Steama i mogą się pochwalić minimum 90% pozytywnych recenzji. Cieszy to tym bardziej, że Deadlink i Delta V: Rings of Saturn były debiutem dla ich twórców: studia Gruby Entertainment i będzińskiego zespołu Kodera Software.
  2. Deweloperzy nie pochwalili się jeszcze sprzedażą, ale Yet Another Zombie Survivors cieszy się największa popularnością na Steamie. Nawet teraz w grze bawi się prawie półtora tysiąca użytkowników platformy, mimo że to tylko wczesny dostęp (via SteamDB).

Osobnym sukcesem jest Eroblast: Waifu Dating Sim. Tak, to polska produkcja, którą od 2021 roku pobrano milion razy i otrzymała niezłe oceny od graczy: 4,3/5 na 27,4 tysiąca opinii na Androidzie (via Google Play). Wersja na Nintendo Switcha zadebiutowała w połowie lipca i na razie nie doczekała się wielu recenzji, być może z powodu dość wysokiej ceny jak na port gry free-to-play.

Przyzwoicie wypadł debiut Offroad Mechanic Simulator, które zwróciło 37% kosztów produkcji po trzech dniach ze sprzedażą na poziomie ponad 2,9 tys. egzemplarzy (via Bankier.pl).

Polskie gry – lipiec 2023

Poniżej zebraliśmy polskie gry, jakie trafił na rynek w lipcu. W nawiasach zamieściliśmy informacje na temat liczby oraz średniej ocen (lub liczby pobrań w przypadku gier mobilnych). Dla gier dostępnych na Steamie podaliśmy także rekord liczby graczy, którzy jednocześnie bawili się danej produkcji (via SteamDB).

  1. EarthX (Steam / GOG.com / Switch) – 12 lipca, wyjście z wczesnego dostępu (Steam: 713 / 89% / 159 graczy).
  2. Yet Another Zombie Survivors (Steam) – 13 lipca, premiera we wczesnym dostępie (Steam: 3105 / 90% / 10,17 tys. graczy).
  3. Car Detailing Simulator (Steam) – 13 lipca (Steam: 670 / 78% / 1165 graczy).
  4. Eroblast: Waifu Dating Sim (Switch) – 14 lipca (Google Play: 1 mln pobrań / 4,3/5 / 27,4 tys. opinii).
  5. Yupitergrad 2: The Lost Station (Meta Quest / HTC VIVE Elite XR) – 14 lipca (Meta: 4,5/5 / 34 oceny).
  6. Bloodhound (Steam) – 18 lipca (Steam: 170 / 71% / 39 graczy).
  7. Gunsmith Simulator (Steam) – 19 lipca (633 / 82% / 1465 graczy).
  8. Tea for God (Steam) – 19 lipca (Steam: 27 / 91% / 10 graczy).
  9. Oaken (Steam) – 20 lipca (Steam: 198 / 84% / 143 graczy).
  10. Succubus: Hellish Orgy VR (GOG.com) – 20 lipca (GOG: 3,1/5).
  11. Unholy (Steam / PS5 / XSX/S) – 20 lipca (Steam: 126 / 65% / 102 graczy).
  12. Private Property (Steam VR) – 21 lipca (brak ocen / 12 graczy).
  13. Brewpub Simulator (Steam) – 21 lipca (Steam: 352 / 65% / 417 graczy).
  14. Sword of Glory (Switch) – 21 lipca (Google Play: 100 tys. pobrań / 4,3/5 / 8,3 tys. opinii).
  15. Delta V: Rings Of Saturn (Steam) – 21 lipca (Steam: 1715 / 93% / 819 graczy).
  16. Offroad Mechanic Simulator (Steam) – 24 lipca (Steam: 135 / 86% / 117 graczy).
  17. Principle of Karma (Steam) – 24 lipca (brak ocen / 3 graczy).
  18. Tower of Chaos (Steam) – 25 lipca (Steam: 24 / 63% / 18 graczy).
  19. Deadlink (Steam)– 27 lipca (Steam: 1923 / 91% / 1927).
  20. For Your Information (Steam) – 28 lipca (brak ocen / 3 graczy).
  21. World of Solitaire (Xbox One / Switch) – 28 lipca (brak ocen).

Sezon na indyki z Polski

Sierpień nie będzie obfitował w premiery od polskich twórców. W tym miesiącu doczekamy się m.in. Gord – „słowiańskiej” mieszanki strategii i gry przygodowej. Debiut gry został nieco opóźniony, ale studio Convenant.ev nadal zdąży przed końcem wakacji.

Poza tym czekają nas wersje VR Green Hell oraz House Flippera, brytyjsko-polski Fort Solis oraz sporo strategii (wczesny dostęp Sengoku Dynasty, War Hospital) oraz duży dodatek do odświeżonego Master of Magic.

Może Cię zainteresować:

  1. Wiedźmin albo słowiańskości (nie)opisanie. Jak swojskie jest uniwersum Sapkowskiego?
  2. Oto świeże „indyki”, które mogły umknąć Waszej uwadze.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułМитрополит ПЦУ заявил, что украинские власти “выдумывают” войну (видео)
Następny artykułDziałania Biblioteki Publicznej w ramach programu”BLISKO”