A A+ A++

W Polsce problem z wysokim spożyciem alkoholu mamy od lat. Skalę problemu widać w nowym raporcie, który przygotowała Akademii Polonijnej w Częstochowie. Okazuje się, że w Polsce liczba uzależnionych od alkoholu i nadmiernie pijących sięga od 4 do 5 mln.

Do tego  12 mln ludzi żyje w zasięgu społecznie negatywnych skutków alkoholizmu.

– Ta armia, o której mówią badania, to osoby pijące ryzykownie i szkodliwie, czyli takie, które nie spełniają wymogów diagnozy uzależnienia, natomiast alkohol odgrywa poważną i negatywną rolę w ich życiu. To są osoby, które piją znacznie powyżej 12 litrów czystego alkoholu w ciągu roku. U takich osób średnie spożycie to ok. 20 litrów czystego alkoholu – mówił w “Poranku Radia TOK FM” Krzysztof Brzózka. Były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeliczył, że daje to pół litra wódki tygodniowo.

– Dla nieprzyzwyczajonego człowieka to jest dawka na pograniczu życia i śmierci trzeba – podkreślił rozmówca Szymona Kępki.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Polska płynąca alkoholem. Piją coraz młodsi

Jeśli policzyć osoby uzależnione, to – jak wyjaśnił Brzózka – w Polsce to ok. 2 proc. Daje to ok. 600-800 tys.ludzi. – To są osoby zdiagnozowane, które dostają pomoc. Rocznie w Polsce leczy się ok. 300 tys. osób uzależnionych – wyjaśnił.

Do tego obrazu warto dodać dane dotyczące zgonów związanych wprost z alkoholem. –  Około 1000 osób umiera rocznie dlatego, że wypiły za dużo alkoholu, lekarze nie dali rady uratować ich życia – przeazał gość TOK FM.

Brzózka zwrócił uwagę na to, że alkohol w Polsce łatwo jest kupić. Bo praktycznie w każdym sklepie są półki z alkoholem. Do tego dochodzi wszechobecna reklama. – System marketingowy wprowadzony i starannie finansowany przez przemysł alkoholowy powoduje, że lekceważymy alkohol. Ten przemysł zadbał, żeby (była)  jak największa liczba reklam. Nielegalnych de facto, bo w Polsce nie można reklamować wódek, niczego poza piwem. Fala się rozlała (w internecie) – wyliczał.

Ekspert ocenił, że “rozbuchana promocja alkoholu” w Polsce służy “wychowaniu przyszłych pokoleń użytkowników alkoholu”. – Reklamy często są skierowane nie tylko do ludzi młodych, ale i do dzieci. Podtrzymuje się w nich wizję, że alkohol nie jest taki zły. A po alkohol sięgają dzieciaki w wieku 11-12 lat – podkreślił.

Jak ograniczyć spożycie alkoholu? Warto wziąć przykład z sąsiadów

Czy można doprowadzić do tego, że w Polsce będzie piło się mniej? Bo dane dotyczące alkoholu pokazują, że regulacje, które obowiązują obecnie, na niewiele się zdają. Choć warto przypomnieć, że już nie raz udało się ukarać influencerów za promocję alkoholu.

– Przy tak rozbuchanej promocji alkoholu jedyną drogą jest ta, którą na początku poszła Norwegia, potem inne państw. To musi być kompleks działań, tak jak zrobili to Litwini. Kilka ruchów administracyjnych: po pierwsze całkowity zakaz reklamy, podniesienie ceny alkoholu, zamykanie punktów sprzedaży między 22 a 9 rano. I podniesienie minimalnego wieku zakupu alkoholu do lat 20. Sukcesem Litwy jest to, że spożycie alkoholu w ciągu trzech lat spadło 10-proc., a niektórzy mówią, że o 15-20 proc. – poinformował Brzózka.

Były szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przypomniał, że “jeszcze niedawno Litwini przodowali w Unii Europejskiej we wszystkich negatywnych statystykach związanych z używaniem alkoholu”.

W Polsce taka zmiana jest  możliwa? Gość TOK FM ostrzegał, że “nie mamy już czasu” na rozważania. – Jeżeli w ciągu ostatnich 15 lat zwiększyliśmy spożycie alkoholu o 30-40 proc., to żeby zatrzymać tę falę, konieczne są takie działania. Spadek (spożycia alkoholu) będzie stopniowy. To nie jest tak, że od jutra wszyscy przestaniemy pić – podsumował gość Szymona Kępki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł5 тайных способов использования глицерина в быту от работника музея
Następny artykułNigdy nie dodawaj do kawy. Najgorszy dodatek ze wszystkich