A A+ A++

Wygrana dała gospodarzom awans do ćwierćfinału LN. Podopiecznym Michała Probierza pozostała już tylko walka o uniknięcie degradacji z najwyższej dywizji. W sobotę biało-czerwoni wrócą do Warszawy, a dwa dni później podejmą na PGE Narodowym Szkocję. 

Jeden z najgorszych wyników Polaków w XXI wieku

Oprócz porażki z Belgią w 2022 roku i z Hiszpanią ponad 10 lat wcześniej, to był najgorszy wynik naszej reprezentacji w XXI wieku. 

Polska nie umiała zatrzymać rozpędzonej w drugiej połowie Portugalii. Portugalscy komentatorzy podkreślają, że Biało-Czerwoni mieli kilka dogodnych okazji do zdobycia gola, który mógł całkowicie zmienić przebieg piątkowego meczu.

Mecz bez Lewandowskiego

Polacy i Portugalczycy zagrali w Porto osłabieni. Największym nieobecnym w zespole Probierza był oczywiście kapitan Robert Lewandowski. Napastnik Barcelony z powodu urazu pleców będzie pauzować ok. 10 dni. 

Kontuzje wyeliminowały też m.in. Przemysława Frankowskiego i Michaela Ameyawa, a na rozgrzewce okazało się, że urazu doznał Sebastian Szymański i w wyjściowej jedenastce zastąpił go Mateusz Bogusz.

Natomiast w zespole gospodarzy nie zagrali m.in. podpora defensywy Ruben Dias z Manchesteru City, Diogo Jota z Liverpoolu i Joao Palhinha z Bayernu Monachium.

Wystąpił za to – po raz 217. w reprezentacji – Cristiano Ronaldo.

Pierwsza połowa bez bramek

Faworytami byli oczywiście Portugalczycy, którzy w październiku zwyciężyli w Warszawie 3:1, ale pierwsza połowa tego nie potwierdzała. 

Wierzę w naszą drużynę, pokazuje się z dobrej strony. Zespół jest nastawiony ofensywnie i to jest dla mnie bardzo istotne. Chcemy grać agresywnie, wychodzić wysoko do przeciwnika – zapewnił dzień wcześniej Probierz.

Przez 45 minut jego piłkarze właśnie tak grali. Pierwsza połowa, rozgrywana w strugach deszczu, wyglądała bardzo dobrze w wykonaniu gości.

W 12. minucie głową uderzał Bartosz Bereszyński, a osiem minut później mocno kopnął piłkę z dystansu Nicola Zalewski. Oba strzały pewnie obronił Diogo Costa, ale to Polacy wciąż byli groźniejsi.

W 28. minucie w dogodnej okazji znalazł się Kacper Urbański, piłka minęła już bramkarza, ale wybił ją na rzut rożny Nuno Mendes. Natomiast dziesięć minut potem strzał z dystansu, minimalnie niecelny, oddał Krzysztof Piątek.

Rywale odpowiedzieli dopiero groźnym, ale niecelnym uderzeniem z bliska Ronaldo w doliczonym czasie pierwszej połowy. Podopieczni Probierza mogli jednak też mówić o szczęściu. Sędzia oszczędził kilku z nich, choć mógł ukarać żółtymi kartkami. Trzy razy upomniał natomiast w tej części gry Portugalczyków, w tym za protesty – Ronaldo i Bruno Fernandesa. 

W 32. minucie Probierz musiał dokonać zmiany, ponieważ kontuzji doznał dobrze grający do tej pory Bartosz Bereszyński, którego zastąpił Jakub Kamiński.

W przerwie selekcjoner wpuścił na boisko m.in. Dominika Marczuka, dla którego był to debiut w reprezentacji. Wybiegł także Sebastian Walukiewicz za Jana Bednarka, co było prawdopodobnie wymuszoną zmianą.

W drugiej połowie Polacy bez szans

Od początku drugiej połowy spotkanie wyglądało jednak już zupełnie inaczej. Portugalczycy pokazali koncert gry, przy zupełnie bezradnej postawie drużyny Probierza.

Między 59. i 87. minutą podopieczni Roberto Martineza zdobyli aż pięć bramek. 

Popis rozpoczął Rafael Leao uderzeniem głową (po świetnej akcji, rozpoczętej także przez niego). Następnie trafiali kolejno: Cristiano Ronaldo z rzutu karnego (po zagraniu ręką Jakuba Kiwiora), Bruno Fernandes po pięknym strzale z ponad 20 metrów, Pedro Neto oraz ponownie Ronaldo, tym razem… przewrotką.

Słynny Portugalczyk, który w lutym skończy 40 lat, ma już na koncie 135 goli w reprezentacji. 

Biało-czerwonym na pocieszenie pozostał gol po precyzyjnym strzale z dystansu (a wcześniej dużym błędzie defensywy rywali) – debiutanta Marczuka w 88. minucie. 

Spotkanie zapamięta również Antoni Kozubal. Utalentowany pomocnik Lecha Poznań wszedł na boisko w końcówce zawodów, również zaliczając w ten sposób debiut w kadrze narodowej.

Po meczu sporo mówiło się o zamieszaniu w polskiej drużynie w trakcie drugiej połowy. Szykowany do wejścia był Karol Świderski, ale okazało się, że nie może pojawić się na boisku, ponieważ… nie został wpisany do protokołu meczowego. 

Cóż, zadziałał ludzki czynnik. Mogę tylko przeprosić Karola. Jesteśmy ludźmi i każdy ma prawo popełnić błąd – przyznał Probierz w rozmowie z TVP Sport po meczu.

Portugalia – Polska 5:1

Bramki: dla Portugalii – Rafael Leao (59), Cristiano Ronaldo (72-karny, 87), Bruno Fernandes (80), Pedro Neto (83); dla Polski – Dominik Marczuk (88).Żółte kartki: Portugalia – Joao Neves, Bruno Fernandes, Cristiano Ronaldo, Nuno Tavares – Marcin Bułka. 

Sędzia: Donatas Rumsas (Litwa). Widzów 47 tys. 

Portugalia: Diogo Costa – Diogo Dalot, Antonio Silva, Renato Veiga, Nuno Mendes (88. Nuno Tavares) – Bernardo Silva (76. Samuel Costa), Joao Neves (46. Vitinha), Bruno Fernandes – Pedro Neto (83. Francisco Trincao), Cristiano Ronaldo, Rafael Leao (83. Joao Felix). 

Polska: Marcin Bułka – Kamil Piątkowski, Jan Bednarek (46. Sebastian Walukiewicz), Jakub Kiwior – Bartosz Bereszyński (32. Jakub Kamiński), Mateusz Bogusz (46. Dominik Marczuk), Taras Romanczuk, Piotr Zieliński, Kacper Urbański (72. Adam Buksa), Nicola Zalewski – Krzysztof Piątek (80. Antoni Kozubal). 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułНе уявляю, як Трамп може зупинити війну в Україні – Лавров
Następny artykułНикакой Трамп не остановит войну, если на фронте останутся на четвертый год те же люди