Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało niezbędne dokumenty i Polska przystąpiła do wspólnych, unijnych zakupów amunicji dla Ukrainy – dowiedziała się dziennikarka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon.
Już wcześniej siedemnaście krajów Unii Europejskiej oraz Norwegia podpisało się pod wspólnymi zakupami amunicji dla Ukrainy. Chodzi o dostawę do 1 mln sztuk amunicji w ciągu 12 miesięcy. Polski dotąd nie było wśród krajów, które złożyły swój podpis.
Polscy dyplomaci zapewniali, że kończymy w naszym kraju wewnętrzne procedury i przekonywali, że Polska podpisze dokument w najbliższych dniach.
To jednak wizerunkowa wpadka, tym bardziej, że 17 krajów zdążyło z wszystkimi procedurami i podpisało dzisiaj umowę w świetle reflektorów – komentowała trzy dni temu korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginion.
Polscy dyplomaci zapewniają, że Polska będzie jednym z trzech głównych beneficjatów wspólnych unijnych zakupów. To dla nas szansa na kontrakty, wsparcie i na zwiększenie mocy produkcyjnych, bo – obok Francji i Niemiec – jesteśmy jednym z największych producentów amunicji, której potrzebuje Ukraina.
Podpisany projekt otwiera państwom dwie ścieżki: dwuletnią, przyspieszoną procedurę dla pocisków artyleryjskich kal. 155 mm oraz siedmioletni projekt pozyskiwania wielu rodzajów amunicji.
Trzy dni temu podpis złożyły: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Norwegia.
Więcej państw członkowskich już wyraziło zamiar przyłączenia się do inicjatywy wkrótce po przeprowadzeniu procedur krajowych – czytamy w komunikacie Europejskiej Agencji Obronnej (EDA), która będzie negocjować w imieniu krajów UE tzw. umowę ramową. Określi ona np. cenę amunicji czy termin dostawy. Dzięki wspólnym zamówieniom jest szansa na szybsze dostawy i niższą cenę.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS