W najbliższych dniach przez południową, środkową i północną część Polski przejdzie niż genueński Boris. Synoptycy spodziewają się bardzo obfitych opadów deszczu i nie wykluczają, że lokalnie pojawią się podtopienia a nawet powodzie. Z tego powodu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powołał sztab kryzysowy. To właśnie w stolicy Dolnego Śląska spodziewane są najbardziej intensywne zjawiska pogodowe. Miasto przygotowuje się na każdy scenariusz, łącznie z tym, że w zaledwie kilka dni spadnie tam rekordowa ilość opadów.
Ostrzeżenia przed ulewami
W środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla województwa dolnośląskiego i północnej części województwa opolskiego.
Już w nocy ze środy na czwartek na południowym krańcu Polski zaczęły pojawiać się opady deszczu. Jak informuje IMGW w czwartek strefa opadów przesunie się w kierunku wschodnim oraz zacznie się rozciągać na północ, w kierunku woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, a także pomorskiego. Obszarami o największych prognozowanych sumach opadów będą wciąż woj. dolnośląskie i opolskie, z sumą 50 mm do końca dnia (lokalnie do 80 mm).
W piątek 13 września najmocniej będzie padać w dalszym ciągu w woj. dolnośląskim i opolskim (gdzie spadnie kolejne 50-60 mm w ciągu dnia), a także w obrębie woj. śląskiego i małopolskiego. W następnych godzinach deszczu będzie przybywać. Strefa opadów o mniejszej intensywności rozciągać się będzie w pasie aż do północnych krańców Polski. Sumy opadów z reguły nie będą przekraczać 30 mm.
Z kolei w sobotę 14 września intensywne opady deszczu obejmą obszary województw: dolnośląskiego, opolskiego, oraz śląskiego. W tym rejonie w ciągu doby spadnie od 50 do 120 mm wody. Największe opady spodziewane są w południowych częściach wymienionych województw. Na pozostałym obszarze kraju w sobotę prognozuje się opady od 15 do 50 mm.
W niedzielę 15 września intensywne opady deszczu ograniczą się do województw: dolnośląskiego i opolskiego. Opady do 30 mm mogą wystąpić na Górnym Śląsku oraz na obszarach województw: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.
Czytaj też:
Skutki nawałnicy w Warszawie. Kosiniak-Kamysz nie wyklucza pomocy WOTCzytaj też:
Warszawa: Ulewa uszkodziła jedną z galerii handlowych
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS